BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Vystúpenie premiéra Roberta Fica označil poslanec NR SR za KDH Martin Fronc za farizejstvo. Fico dnes na tlačovej besede varoval, že KDH v pravicovej vláde, ktorá by mohla vzniknúť po júnových parlamentných voľbách, by tak ako v minulosti zvýhodňovalo súkromné školstvo na úkor verejných škôl. To bol program, ktorý presadzoval minister Martin Fronc. „To je farizejstvo. Prečo dáva syna do súkromnej školy. KDH vždy presadzovalo, aby dieťa bolo v akejkoľvek škole rovnoprávne, teda aby na dieťa dostávala škola rovnaké peniaze, bez rozdielu jej typu,“ uviedol Fronc pre agentúru SITA.
Predseda vlády Robert Fico dnes varoval pred možnou budúcou vládou zostavenou z piatich pravicových strán. „Sme racionálni politici a musíme pripustiť aj takúto alternatívu, že na základe určitých výsledkov dôjde k takémuto rozhodnutiu voličov,“ povedal Fico. Podľa jeho slov by však v tomto prípade Slovensku hrozila politická nestabilita. „Sú to politické strany, ktoré všetky prešli rozpadmi politických klubov, odchodom poslancov, nehovoriac o tom, že sú to politické strany, ktoré majú diametrálne odlišné postoje.“
Fico v minulosti opustil Stranu demokratickej ľavice, aby založil Smer-SD a jeho súčasní koaliční partneri ĽS-HZDS a SNS sú tiež poznačení rozpadmi a spájaniami a odchodmi poslancov z ich poslaneckých klubov. Fico sa však na túto tému odmietol vyjadriť.
Fico poznamenal, že jeho strana Smer-SD má záujem zostaviť po júnových parlamentných voľbách nový kabinet. „Máme ambíciu byť najúspešnejšími vo voľbách a súčasne zostaviť vládu so silným mandátom politického subjektu, ktorý reprezentujeme,“ dodal. Odmietol názor, že dnešná tlačová beseda na úrade vlády je stranícka. „Toto nie je stranícka tlačovka. My hovoríme o jasných alternatívach zostavenia vlády. To nemá nič spoločné so straníckou tlačovkou,“ tvrdil Fico novinárom. Podľa neho tlačová beseda s účasťou „smeráckych“ podpredsedov vlády nie je „žiadna agitka“, ale chce takto hovoriť o stabilite Slovenska v čase hospodárskej krízy. „Tak snáď ako predseda vlády môžem povedať, že zlepenec piatich pravicových strán je proti stabilite, je proti istote ľudí v čase hospodárskej krízy.“
Podľa Fica sa slovenské pravicové strany dohodli na spoločnom postupe na predsedníctve Európskej ľudovej strany (EPP). „Na predsedníctve EPP povedali tri rozhodujúce strany: My tri slovenské opozičné strany chceme vyslať odkaz, že bude potrebný rovnaký zásah ako v roku 1998 až 2006. To je ich výzva, my reagujeme na ich slová,“ tvrdil Fico. Dodal, že pravicu na Slovensku spojí nenávisť voči Smeru. „Tam je taká veľká nenávisť vo vzťahu k nám, že urobia všetko pre to, aby sa dali dohromady. My nie sme naivní politici, my vieme, o čo sa hrá, takže my zabojujeme,“ povedal premiér a dodal, že Smer chce vyhrať voľby a zostaviť budúcu vládu. Ak by sa dostala do vlády SDKÚ-DS, tak by sa podľa Fica snažila o privatizáciu strategických podnikov, o zastavenie výstavby diaľnic a o zavedenie poplatkov v zdravotníctve. „Určite by SDKÚ pristúpila aj k zmene postavenia Úradu pre reguláciu v sieťových odvetviach, čo by znamenalo významnú mieru deregulácie a uvoľnenie rúk monopolom,“ povedal Fico.
V prípade vstupu KDH do vlády by bolo možné očakávať zvýhodňovanie súkromného školstva na úkor verejných škôl, spoplatnenie denného vysokoškolského štúdia. „Pokiaľ ide o SMK, určite by to bol koniec zákona o štátnom jazyku,“ povedal Fico. Podľa neho by sa SMK snažila vytvoriť ďalšiu maďarskú univerzitu na Slovensku. Zároveň by účasť SMK vo vláde znamenala oslabenie národnoštátnych záujmov, lebo Fico považuje predsedu SMK Pála Csákyho za predĺženú ruku Viktora Orbána, predsedu Fideszu, víťaza parlamentných volieb v Maďarsku.
SITA