BRATISLAVA 1. októbra (WBN/PR) – 16. ročník medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe 2012 uzavrel v nedeľu 30. septembra 2012 komponovaný večer dvoch tanečných škôl – Katedry tanečnej tvorby VŠMU Bratislava a Konservatorium Wien Universität, s projektmi Skin a Inbetween. Festival ponúkol vo svojom júnovom a septembrovom programe ukážky súčasného európskeho tanečného umenia a zároveň dal možnosť mladým tanečníkom získať zaujímavú skúsenosť pod vedením zahraničných lektorov.
Jesenná časť 16. ročníka medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe 2012 sa konala od 23. do 30. septembra a počas šiestich večerov ponúkla divákom v naplnenej sále divadla elledanse inscenácie mladých európskych choreografov a ukážky študentskej tvorby. Súčasťou festivalu boli aj edukačné projekty. Program sa tak sústredil na nastupujúcu generáciu tanečníkov a choreografov. Súčasne bol už tradične priestorom na inšpiratívnu konfrontáciu.
Festival otvoril 23. septembra 2012 súbor DOT504, popredný predstaviteľ fyzického tanečného divadla v Česku. Tanečníci Lenka Vágnerová a Pavel Mašek sa predstavili s vlastným projektom Mah Hunt. Komorný minimalistický duet na tému lov varioval vzťah medzi lovcom a loveným, pričom tanečníci sa v úlohách pravidelne striedali. Jednotlivé obrazy tak pracovali s rôznou dynamikou a vo výsledku ponúkli strhujúcu mozaiku, v ktorej okrem napätia nechýbali ani humorné momenty.
Nasledujúci večer diváci mohli vidieť predstavenie Manson, ktorá je výsledkom spolupráce DOT504 a ďalšieho výrazného predstaviteľa fyzického tanečného divadla Teatr Novogo Fronta. Originálna expresívna inscenácia sa vracia k osobe Charlesa Mansona. Pokúša sa nahliadnuť do mysle a svedomia (?) šialenca a súčasne šikovného manipulátora.
Program festivalu, v rámci sprievodných podujatí, ponúkol inscenácie dvoch domácich súborov – Jablko z tvorivej dielne elledanse (večer doplnený Tanečným Impro Jamom počas ktorého si účastníci mohli zaimprovizovať v sprievode živej hudby) a Hexen zoskupenia Debris Company. Súčasťou programu bolo aj premietanie filmu Zuzany Burianovej Kto z koho, po ktorom nasledovala v priestoroch Alternatívneho divadla elledanse vernisáž fotografií mapujúcich proces tvorby filmu.
Súčasťou festivalu boli i dva tanečné workshopy určené študentom a profesionálom, vedené Davidem Sportellim a Mariko Tananbe. Edukačná línia festivalu ponúkla študentom možnosť spolupracovať s renomovanými pedagógmi a získať tak nové skúsenosti.
16. ročník festivalu Bratislava v pohybe 2012 symbolicky uzavreli študentské projekty. Nastupujúca generácia tanečníkov z Katedry tanečnej tvorby HTF VŠMU a rakúskeho Konservatorium Wien Universität sa divákom predstavila počas komponovaného večera zloženého z projektov Skin a Inbetween. Zaujímavosťou je, že Skin vznikal počas trvania festivalu v rámci jedného z workshopov talianskeho choreografa Davida Sportelliho so študentmi VŠMU, zameraného na rozvoj interpretačných a tvorivých skúseností tanečníkov. Predstavenie Inbeween tanečného oddelenia Viedenského konzervatória bolo zložené z piatich samostatných choreografický prác študentov – Unentrinnbare Nebelungen, seit ewigkeit / for ages, Oh it´s Vienna / Walzer, effort désespéré a iWish³.
Program Bratislavy v pohybe 2012 previedol diváka tanečnou Európu. Prvá časť, ktorá prebehla v júni, ponúkla ukážky prác výrazných osobností na poli súčasnej choreografie – Chrisa Haringa (Rakúsko), Ruiho Hortu (Portugalsko), Adrien Hód (Maďarsko) či Jiřího Kyliána a Libora Vaculíka (Česko). Druhá časť svojou edukačnou líniou prispela k rozšíreniu možností vzdelania v oblasti súčasného tanca a jeho techník.
Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe sa počas svojej existencie stal stabilnou súčasťou kultúrneho života v hlavnom meste a jeho renomé potvrdzujú svojou účasťou významné osobnosti súčasného tanca.
Ďalšie informácie: Asociácia Bratislava v pohybe, www.abp.sk, www.facebook.com/bratislavavpohybe