Farebné, trblietavé, a – zdraviu škodlivé. Union upozorňuje, že elektronické cigarety predstavujú pre zdravie riziko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Quit vape smoking teenager, teen girl refuses disposable cigarette
Foto: Getty Images

Vyzerajú ako „obzerači“ výkladov v obchodoch, v skutočnosti sa potrebujú vydýchať a čakajú, kým odznie bolesť v lýtkach. Fajčiari mávajú aj v súvislosti s inhalovaním nikotínu vysoký tlak, ischemickú chorobu srdca, mozgové príhody a vážne poškodenie tepien na dolných končatinách. To sa prejavuje prudkými bolesťami v lýtkach po prejdení určitej vzdialenosti, ktorá závisí od miery poškodenia a uzáveru tepien. Union zdravotná poisťovňa upozorňuje na vážne a jednoznačne negatívne vplyvy fajčenia na zdravie. Výnimkou nie je ani narastajúci trend vapovania.

Fajčenie klasických cigariet má negatívne následky v podobe poškodenia ciev, ktoré zásobujú všetky orgány nášho tela, vážne poškodzuje pľúca a zvyšuje riziko vzniku nádorov viacerých orgánových systémov. Stále platí, že 9 z 10 pacientov s rakovinou pľúc sú fajčiari, celosvetovo stúpa aj výskyt chronickej obštrukčnej choroby pľúc a tzv. emfyzému pľúc (poškodenie pľúcnych mechúrikov). Union upozorňuje však aj na vzrastajúci fenomén vapovania, ktorý predstavuje pre zdravie stále veľké riziko. Poisťovňa uverejnila v najnovšom blogu rozhovor s odborníčkou MUDr. Katarínou Dostálovou, ktorá vysvetľuje základné rozdiely medzi jednotlivými formami fajčenia a ich riziká. Vo svojej praxi eviduje aj zdravotné problémy pacientov, ktorí prešli na elektronické cigarety. „Konzument inhaluje tabakový aerosol zbavený produktov horenia, v takomto aerosole sú však stále prítomné okrem nikotínu nebezpečné látky ako akroleín alebo formaldehyd. Problém je v tom, že mnoho ľudí má pocit, že urobili niečo pre svoje zdravie, ak prešli z klasických cigariet na tie elektronické. To však nie je pravda,“ vysvetľuje známa pľúcna lekárka, a dodáva, že niekedy dokonca dochádza k takzvanému duálnemu fajčeniu, kedy popri „vapovaní“ ľudia fajčia aj štandardné cigarety.

Vapovanie 04 002.jpg
Foto: Union

Union eviduje najviac pacientov práve s CHOCHP, v minulom roku išlo o takmer 6400 poistencov. „Najviac toto ochorenie trápi poistencov vo veku 50 až 70 rokov, vzhľadom na náš kmeň poistencov máme najväčší výskyt v Banskobystrickom a Košickom kraji. Ako zdravotná poisťovňa cítime potrebu posilňovať osvetu o všetkom, čo môže negatívne vplývať na zdravie našich poistencov. Vapovanie je stále novým fenoménom, od odborníkov však vieme, že prechod na elektronické cigarety len zriedka prispeje k tomu, že človek s fajčením naozaj skončí,“ vysvetľuje Jozef Koma, riaditeľ Union zdravotnej poisťovne. Dodáva, že pri vapovaní je aj väčšie riziko takzvaného second-hand fajčenia, teda fajčenia v blízkosti druhých ľudí či detí, čo môže mať neblahý vplyv aj na zdravie samotných nefajčiarov.

S rakovinou pľúc evidoval Union v minulom roku približne 600 poistencov, najzraniteľnejšou skupinou sú aj pri tejto diagnóze ľudia vo veku 50 až 70 rokov. Ochorenia pľúc postihujú rovnako ženy aj mužov.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Union poisťovňa