JOHANNESBURG 11. júna (WEBNOVINY) – Otvárací ceremoniál spojený s úvodným zápasom XIX. majstrovstiev sveta vo futbale v Juhoafrickej republike medzi domácim tímom a Mexikom ponúkol úžasný zážitok. Spokojní museli byť aj priaznivci najpopulárnejšieho športu pri televíznych obrazovkách, no na svoje si prišli najmä tí, ktorí mali možnosť byť prítomní priamo na 90-tisícovom štadióne Soccer City v Johannesburgu. Nielen domáci fanúšikovia do posledného miesta vypredali tento architektonický skvost vytvorený podľa afrického hrnca Calabash, aby spolu s ďalšími priaznivcami rôznych národností, farieb pleti či vierovyznaní vytvorili počas úvodného zo 64 stretnutí MS 2010 neopakovateľnú atmosféru.
Už pri vstupe na štadión, ktorý zvonku vyzeral nie príliš vábne, no naplno svoju krásu predviedol zvnútra, mal človek pocit, akoby sa vrhal do obrovského úľa. Tisíce vuvuzel, ktoré nechýbali v ruke žiadneho správneho fanúšika domáceho tímu „Bafana Bafana“, vytvárali spolu dojem obrovského roja včiel, ktoré vás ide každú chvíľu napadnúť. Po príchode na tribúnu sa však naskytol nádherný pohľad, a ten okamžite nechal zabudnúť na nepríjemný zvuk z týchto typických juhoafrických trúbok, ktoré sa stali akýmsi symbolom historicky prvého svetového šampionátu na „čiernom kontinente“. Obrovské žlté more vytvorené z dresov domácich „fans“, zelené tričká mexických priaznivcov, ako aj ďalšie farebné kombinácie vytvárali na najväčšom z desiatich štadiónov určených pre MS 2010 krásny kolorit.
Najväčšiu vlnu nadšenia priniesla do hľadiska 55. min, keď sa stredopoliar Siphiwe Tshbalala strelou do ľavého horného rohu bránky Mexika postaral nielen o prvý gól tohto stretnutia, ale aj celého šampionátu. Fanúšikovia mužstva brazílskeho trénera Carlosa Alberta Parreiru oslavovali, spievali, tancovali a pochopiteľne – trúbili. V závere ich síce zarmútil vyrovnávajúcim gólom stopér FC Barcelona Rafael Márquez, no napriek tomu odchádzali domov v dobrej nálade. „Som nadšený z toho, že majstrovstvá sveta sa konajú v našej krajine. Tento zápas bol úžasný, škoda, že sme nevyhrali. Nech žije Juhoafrická republika,“ povedal pre agentúru SITA pri odchode zo štadióna jeden z verných priaznivcov „Bafana Bafana“.
Na rozdiel od fanúšikov sa zatiaľ príliš nevyznamenali organizátori a dobrovoľníci, ktorých pôsobenie sa dá zhrnúť do jediného krátkeho slova: chaos. Pri každom vchode, východe či kontrolnom bode je ich síce viac než dosť, no skôr si zavadzajú, ako sú užitoční. Predtým, než sa usadíte na tribúnu, síce prejdete niekoľkými bezpečnostnými kontrolami, no tie nemajú žiadny účinok, pretože hoci pri prechode cez skener pípate, nikto vás neprehľadáva a pustí ďalej. Jednoducho, organizačne sa Juhoafričania zatiaľ nevyznamenali a jednoznačne sa budú musieť zlepšiť, aby prípadne nedošlo k žiadnej katastrofe.
SITA