BRATISLAVA 6. júna (WBN/PR) – Bolesť a utrpenie, strach a nádej, pokora k životu, smrti a k Bohu. Aj o tom bol život jedného z najvýraznejších mysliteľov, humanistu, kňaza a pedagóga Jána Amosa Komenského. A práve jeho životu a dielu patrí posledná premiéra 95. sezóny Činohry SND – Labyrinty a raje Jána Amosa, ktorú máte možnosť vidieť už 9. a 10. júna 2015.
Vo svete, v ktorom má bežný človek reálny problém nazerať na negatívne stránky života bez toho, aby kompletne rezignoval, je téma hľadania a nachádzania zmyslu života viac než aktuálnou. Dramaturg Činohry SND Daniel Majling vytvoril dielo, ktoré dáva divákovi návod a pohľad na to, ako žiť vo svete, ktorý je presýtený zlom, zúfalstvom a násilím.
„Dejiny sú pre človeka príležitosťou k dejinnému činu, ktorým sa dá všetko premeniť a napraviť. Všimnime si, že to, čo sa stalo, čo už je nezmeniteľné, je pre Komenského históriou, z ktorej je možné a nutné sa učiť, nie však dejinami. Dejiny – a nie história – sú otvorené. Komenského záujem sa prenáša z kozmu na dejiny, z minulosti na budúcnosť, z filozofie prírody na antropológiu… Človek je slobodný, to je jedna zo základných axióm Komenského antropológie… Ľudský zákon nie je zákonom mimoľudskej prírody. Slobode človeka zodpovedá naopak otvorenosť dejín, pretože len vo fenoméne človeka sa prírodná nutnosť otvára slobode..“ rozoberá Komenského východiskovú filozofiu štúdia Ján Amos Komenský – Mysliteľ o náprave človeka.
V postave Jána Amosa Komenského sa vám v novej budove Slovenského národného divadla predstaví skvelý slovenský herec, režisér a jedna z najvýznamnejších osobností Slovenského národného divadla – Martin Huba.
Pod režijnou taktovkou renomovaného slovenského režiséra Ondreja Spišáka a v podmanivej scéne Františka Liptáka sa vám už 9. a 10. júna predstavia popredné osobnosti našej prvej scény ako Jozef Vajda, Marián Geišberg, Gabriela Dzuríková, Jana Oľhová, Daniel Fischer, Milan Ondrík a ďalší.
Prijmite pozvanie na dielo inšpirované životom osobnosti, ktorá významným spôsobom ovplyvnila smerovanie vedy, filozofie a pedagogiky nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj v kontexte Európskych dejín.
Vstupenky si môžete kúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk.