Výstava Straty a nálezy sa z dramaturgie schaubmarovských titulov tak trochu vymyká. Hlavným výskumným a prezentačným objektom je totiž samotný Schaubmarov mlyn – jeho dejiny, súčasnosť aj budúcnosť. Výstava, do ktorej sa budú môcť zapojiť aj samotní návštevníci a návštevníčky, bude otvorená v sobotu 5. novembra 2022 a potrvá do 30. apríla nasledujúceho roku.
Výstava Straty a nálezy s podtitulom Expedícia do minulosti a budúcnosti Schaubmarovho mlyna ponúka pohľad na prvé výsledky dlhodobého projektu novej, rekonštruovanej podoby mlynárskej expozície v Schaubmarovom mlyne. Mapuje jeho vrstevnatú históriu a pátra aj v košatej, ale zabudnutej histórii rodiny Schaubmarovcov, ktorá na Cajle i v Pezinku zanechala nezmazateľnú stopu.
„Projekt je skladačkou fragmentov, ktoré sme dali dokopy spolu s pamätníkmi a pamätníčkami, s príbuznými, so susedmi, s historikmi, dizajnérkami, architektmi, fotografkami. Zaujímal nás fenomén mlyna ako uzla v komunitnom živote minulosti. A hlavne to, čím môže byť pre ľudí, ktorí tu žijú a ktorí ho navštevujú, zaujímavý a dôležitý dnes,“ vysvetľuje riaditeľka Schaubmarovho mlyna Veronika Němcová.
Pamäť miesta bude sprostredkovaná viacerými formátmi, dôležitú úlohu v nej zohrávajú dizajnérske vstupy a experimenty – špekulatívna „archeologická“ expozícia Sylvie Jokelovej, kolekcia funkčných objektov a suvenírov z múky Eriky Remencovej a inštalácia Volodymyra Serhachova využívajúca svetelnú energiu. Súčasťou projektu je aj snaha o oživenie pôvodného mlynského kolesa v spolupráci s dizajnérom Borisom Belanom. Do procesu jeho obnovy budú môcť na výstave nahliadnuť aj návštevníci a návštevníčky.
„Do výstavy sme zapojili aj autentické mlynské artefakty, fotografie, filmy, animácie, výpovede pamätníkov a pamätníčok a publikum Schaubmarovho mlyna vyzývame k aktívnej spoluúčasti. To, čo sme v mlyne našli – fragmenty spomienok, vecí, príbehov –, im ponúkneme ako straty alebo nálezy, ktoré môžu komentovať, vysvetliť, dopovedať, prijať či posunúť ďalej,“ hovoria kurátorky výstavy Eva S. Kotláriková a Viera Kleinová.
V rámci výstavy sa (nielen) detskí návštevníci a návštevníčky budú môcť naviac zabaviť s novým vzdelávacím boxom plným originálnych hracích prvkov a informácií o mlyne, ktorý koncepčne zostavila Terézia Parec. Svoju premiéru bude mať na výstave aj mlynologický slovník s pexesom.
Program otvorenia výstavy
5. novembra 2022
15.00 | Otvorenie výstavy
Trvanie výstavy: 5. 11. 2022 – 30. 4. 2023
Kurátorky: Eva S. Kotláriková, Viera Kleinová
Grafický dizajn výstavy: Rudolf Vychovalý
Koncepcia výstavy: Viera Kleinová, Eva S. Kotláriková, Veronika Němcová, Terézia Parec
Dizajnérky/dizajnér: Sylvia Jokelová (technická spolupráca: Petra Rybánska, Volodymyr Serhachov), Erika Remencová, Volodymyr Serhachov
Koncept mlynského kolesa: Braňo Matis, Peter Liška
Dizajn a realizácia mlynského kolesa: Boris Belan
Grafický dizajn výstavy: Rudolf Vychovalý
Architektúra výstavy: Terézia Parec
Ilustrácie, animácie: Lívia Suchá
Foto/video: Juraj Starovecký, Ondrej Rychnavský
Grafický dizajn mlynologického slovníka a mlynského boxu: Ivana Palečková
15.30 | Program pre deti: predstavenie mlynského boxu
16.00 | Eva S. Kotláriková a Viera Kleinová – kurátorský výklad k výstave
Aktuálnu ponuku ďalších programov nájdete na www.sng.sk, na sociálnych sieťach a v newslettri galérie, na ktorého odber sa môžete prihlásiť na www.sng.sk.
O Schaubmarovom mlyne
Schaubmarov mlyn je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Ide o jediný zachovaný potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Nájdete tu expozíciu mlynárstva a galériu výtvarného umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a dizajn. Počas roka sa môžete zapojiť do workshopov, zúčastniť sa komentovaných prehliadok, koncertov, navštíviť trhy a ďalšie podujatia pre odbornú aj širšiu verejnosť, ktoré súvisia s vizuálnym umením, prírodou a so životným prostredím, s remeslami a jedlom.
Ako sa sem dostať?
Hromadná doprava | Ak sa chystáte prísť vlakom, vyhľadajte autobusový spoj na železničnej stanici Pezinok smer Cajla, vystúpte na zastávke Pezinok-Polesie. Keď vystúpite, treba sa vrátiť späť v smere do mesta, tam uvidíte označenie Schaubmarov mlyn.
Taxi Pezinok | +421 905 426 242; +421 905 454 545
Auto & parkovanie | Z Bratislavy aj z Trnavy – autom po ceste č. 503. Mlyn sa nachádza približne 4 km od centra Pezinka na ľavej strane Malackej cesty v smere na Pezinskú Babu. Pred Schaubmarovým mlynom je obmedzené množstvo parkovacích miest. Využite parkovisko pri futbalovom ihrisku, v nutnom prípade popri ceste.
Bicykel | V mlyne nie je problém s ním zaparkovať.
Pešo | Prejdite pešo po červenej turistickej značke – prechádzka z centra mesta trvá približne 40 minút.
Informačný servis