BRUSEL 18. januára (WEBNOVINY) – Ministri financií eurozóny otvorili diskusiu o posilnení záchranného mechanizmu EÚ, známeho aj pod názvom euroval, konkrétne rozhodnutie však zatiaľ neprijali. Vyhlásil to v pondelok predseda skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker.
Ministri podľa neho diskutovali o návrhu Európskej komisie na zvýšenie úverovej kapacity Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) zo súčasných 250 miliárd eur, na 440 miliárd eur. „Naštartovali sme diskusiu o komplexnom súbore opatrení na stabilizáciu eurozóny. Tieto rozhovory musia pokračovať,“ povedal luxemburský minister financií na záver pravidelnej mesačnej schôdzky v Bruseli. „Som presvedčený, že efektívna úverová kapacita EFSF sa posilní,“ dodal Juncker. Konkrétny časový plán na prijatie rozhodnutia šéf Euroskupiny neuviedol.
Európsky fond finančnej stability, tzv. euroval, vznikol v reakcii na nestabilitu, ktorú vyvolala grécka dlhová kríza. Ide o súčasť systému záruk jednotlivých členských štátov únie, Európskej komisie a Medzinárodného menového fondu v celkovej sume 750 miliárd eur. O pôžičku z EFSF v sume 85 miliárd eur zatiaľ požiadalo Írsko. Členské štáty eurozóny garantujú fondu záväzky v sume do 440 miliárd eur. Vzhľadom na snahu udržať najvyšší rating fondu však suma, ktorú môže fakticky požičať krajinám v problémoch dosahuje zhruba 250 miliárd eur. Na pokraj svojich kapacít by sa mechanizmus dostal v prípade, ak by o pomoc požiadali ďalšie problémové štáty eurozóny ako Portugalsko a Španielsko.
Na zvýšenie efektívnej úverovej kapacity Európskeho fondu finančnej stability vyzvali minulý týždeň Európska centrálna banka (ECB) a Európska komisia. Prezident ECB Jean-Claude Trichet v nedeľu zdôraznil, že okrem zvýšenia zdrojov je potrebné posilniť aj flexibilitu mechanizmu. Navýšenie úverovej kapacity eurovalu naďalej odmieta Nemecko. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v pondelok pred stretnutím v Bruseli vyhlásil, že rozširovanie krízového mechanizmu v súčasnosti nie je potrebné. Schäuble zdôraznil, že krajiny zasiahnuté dlhovou krízou musia svoje rozpočtové problémy riešiť v prvom rade vlastnými silami.