V Európskom južnom observatóriu (ESO) v utorok spustili nový teleskop, ktorý je súčasťou úsilia vytvoriť automatizovanú sieť na pozorovanie asteroidov predstavujúcich potenciálnu hrozbu pre Zem.
Sieť automatizovaných teleskopov
Päťdesiatšesťcentimetrový teleskop v Observatóriu La Silla v Čile, známom aj ako TBT2, bude pracovať spolu s jeho identickým partnerom Cebreros v Španielsku. Teleskopy budú testovať, či je možné spozorovať rovnaký objekt vo vesmíre jedným zariadením a sledovať ho ďalším.
Testy predchádzajú plánovanej sieti automatizovaných teleskopov, ktorú vyvíjajú ESO a Európska vesmírna agentúra (ESA). Projekt s názvom Flyeye bude monitorovať nočnú oblohu pre rýchlo pohybujúce sa objekty a označí také, ktoré by mohli byť hrozbou, aby ich vedci mohli ďalej skúmať. Prvý teleskop Flyeye by mali podľa plánov nainštalovať na budúci rok na Sicílii.
Rizikový zoznam sledovaných objektov
V našej Slnečnej sústave je zaevidovaných viac ako 900-tisíc asteroidov a zhruba 25-tisíc má orbitu, ktorá ich privádza blízko k Zemi. ESA si vedie rizikový zoznam, na ktorom je viac ako tisícka takýchto dôkladne sledovaných vesmírnych objektov.
V roku 2013 neďaleko ruského Čeľabinska dopadol meteorit, ktorý spôsobil stovky zranení v dôsledku odletujúceho skla a triesok. Hoci sú takéto incidenty zriedkavé, vedci tvrdia, že vo vesmíre existuje veľké množstvo takýchto nespozorovaných objektov, ktoré by mohli spôsobiť značné škody, ak by zasiahli obývané oblasti, pripomína agentúra AP.