EÚ: Honduras musí rešpektovať nedotknuteľnosť braz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRUSEL/NEW YORK 24. septembra (WEBNOVINY) – Európska únia vyzvala v stredu dočasnú honduraskú vládu, aby rešpektovala nedotknuteľnosť brazílskeho veľvyslanectva, kde sa ukrýva zosadený prezident Manuel Zelaya. Vo vyhlásení švédskeho predsedníctva únia vyjadruje podporu deklarácii Skupiny latinskoamerických a karibských krajín, ktoré žiadajú okamžité zastavenie násilia a porušovania ľudských práv v záujme nezhoršovania krízy. EÚ samozvanej vláde pripomína, že nedotknuteľnosť veľvyslanectiev garantuje Viedenská konvencia o diplomatických vzťahoch, ktorej signatárom je aj Honduras. Únia tiež žiada, aby sa bezpečnostné sily zdržali násilia voči Zelayovi, jeho rodine a členom jeho vlády.

V reakcii na situáciu v Hondurase generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dočasne pozastavil finančnú pomoc určenú na uskutočnenie novembrových volieb. Pan je presvedčený, že súčasné nepokoje neumožňujú konanie spravodlivých volieb. Argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová vyzvala OSN na prijatie „efektívnej stratégie, ktorá zabezpečí návrat demokracie do Hondurasu“.

Zelayu zvrhli koncom júna príslušníci honduraskej armády a uniesli ho do Kostariky. Niekoľko hodín nato zvolil honduraský parlament jednohlasne za nového prezidenta svojho dovtedajšieho predsedu Roberta Michelettiho. Zelaya sa po niekoľkých neúspešných pokusoch pred dvoma dňami tajne vrátil do vlasti a pred zatknutím sa ukryl na brazílskom veľvyslanectve. Jeho návrat viedol k masívnym demonštráciám jeho prívržencov, proti ktorým bezpečnostné sily zasiahli. Pri protestoch zahynuli už dvaja ľudia.

Nepokojná situácia v honduraskom hlavnom meste Tegucigalpa stále eskaluje. Aj napriek nočnému zákazu vychádzania prišli k brazílskej ambasáde prejaviť zosadenému prezidentovi svoju podporu tisíce prívržencov. Dočasná vláda na to reagovala odpojením veľvyslanectva od elektrickej energie, dodávok vody a prerušila telefonické spojenie. Dodávky elektriny a vody sú už síce obnovené, no veľvyslanectvo nemá dostatok potravinových zásob. Tisíce Zelayových prívržencov oblečených v červenom zaplnili aj ulice hlavného mesta. Poriadková polícia zatkla stovky osôb a mnohých zadržiava na národnom futbalovom štadióne. Pred benzínovými čerpadlami a obchodmi sú dlhé rady ľudí, ktorí si chcú urobiť zásoby v obave z nedostatku paliva a potravín.

Dočasný prezident Robert Micheletti v utorok po prvýkrát navrhol uskutočnenie priamych rozhovorov so Zelayom v snahe vyriešiť politickú krízu. Micheletti však vyhlásil, že Zelaya musí najskôr súhlasiť s konaním prezidentských volieb 29. novembra. To ale Zelaya odmietol ako manipuláciu.

Honduras navštívi diplomatická sprostredkovateľská misia

Do Hondurasu pricestuje cez víkend sprostredkovateľská diplomatická misia, ktorá sa pokúsi pomôcť vyriešiť súčasnú politickú krízu v krajine. Informoval o tom generálny tajomník Organizácie amerických štátov (OAŠ) José Miguel Insultza. Ako povedal, dočasná vláda, ktorá sa po júnovom prevrate dostala k moci, je pripravená misiu prijať. Do Hondurasu pocestujú aj niektorí veľvyslanci, ktorých ich krajiny stiahli po zvrhnutí prezidenta Manuela Zelayu. Podobná misia na čele s Insultzom navštívila Honduras aj v auguste, bola však neúspešná pri vyjednávaní o umožnení návratu Zelayu do vlasti. OAŠ vylúčila po prevrate Honduras zo svojich radov.

SITA_AFP_AP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Cristina KirchnerováManuel ZelayaPan Ki-mun