BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Etikety na obaloch potravín by mali obsahovať povinné informácie o nutričných hodnotách výrobkov ako aj odporúčania množstva ich dennej spotreby. Prísnejšie pravidlá označovania potravín žiada Európsky parlament, návrh nariadenia v súčasnosti prechádza schvaľovaním. Informačná kancelária Európskeho parlamentu pripravila pilotný projekt „EP prichádza k vám„, v rámci ktorého chce občanov oboznámiť s legislatívnym návrhom. „Cieľom nášho projektu je dostať Európsky parlament do povedomia ľudí, a to na konkrétnom legislatívnom procese, ktorý ovplyvní životy všetkých ľudí,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľ Informačnej kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel.
Na diskusiách, debatách v školách či konferenciách si budú môcť tvorcovia legislatívy vypočuť názory verejnosti, občania zas s nimi môžu debatovať o podrobnostiach zákona. Slovenská kancelária sa rozhodla zorganizovať projekt prioritne v Nitrianskom regióne. “Zvolili sme si Nitru ako centrum poľnohospodárstva a potravinárstva na Slovensku,“ odôvodnil Hajšel. Aktivity pilotného projektu vyvrcholia 25. októbra v Nitre Fórom občanov, kde je naplánovaná diskusia s europoslancami. Predstavia tam aj výsledky spotrebiteľského prieskumu, ktorý sa uskutočnil špeciálne v rámci projektu. V Nitre bude od 18. do 24. októbra v čase medzi 10:00 a 17:00 k dispozícii aj takzvaný Choice Box, čo sú kabínky, v ktorých budú môcť návštevníci nahrať svoj videoodkaz. Niektoré názory premietnu na fóre.
Poslanci v prvom čítaní v júni súhlasili, aby obaly potravín povinne obsahovali údaje o množstve tuku, nasýtených mastných kyselín, cukrov, solí a informáciu o energetickej hodnote. Ak návrh prejde, výrobcovia ich musia umiestniť na prednej strane balených potravín, pričom sprevádzať ich má odporúčanie množstva dennej spotreby. Nutričné hodnoty sa majú zobrazovať na 100 gramov alebo 100 mililitrov. Obal má tiež udávať množstvo bielkovín, vlákniny a transmastných kyselín. Podrobnejšie informácie o potravinách majú spotrebiteľom uľahčiť rozhodovanie sa pri ich nákupe.
Väčšina europoslancov však zamietla zavedenie aj takzvaného semaforového označovania potravín, ktoré by upozorňovalo na obsah solí, cukrov či tukov. Červená, oranžová alebo zelená farba na obale mala signalizovať vysoký, stredný alebo nízky obsah spomínaných zložiek. Problematické sa javilo špecifikum pri každom výrobku, napríklad kolový nápoj s umelým sladidlom by mohol dostať zelenú, ale prírodný ovocný džús s fruktózou červenú.
Zmeny by mali nastať pri uvádzaní krajiny pôvodu. V súčasnosti musia obsahovať informáciu o štáte, odkiaľ výrobok pochádza, napríklad med, olivový olej, čerstvé ovocie a zelenina či čerstvé hovädzie mäso. Europoslanci žiadajú rozšíriť túto povinnosť na všetky ostatné druhy mäsa, hydiny, mliečnych výrobkov a ďalšie jednozložkové výrobky. Krajina pôvodu sa bude musieť uvádzať aj v prípade mäsa, hydiny a rýb, ak boli použité ako prísada v spracovaných potravinách.
Pri mäse a potravinách s obsahom mäsa bude nutné uvádzať krajinu alebo miesto pôvodu, kde sa zviera narodilo, chovalo a kde bolo zabité. Výrobky pochádzajúce zo zvierat, ktoré neboli pred porážkou omráčené, ale napríklad rituálne podrezané, budú musieť niesť informácie o tomto spôsobe zabitia. Časť mäsa sa totiž okrem príslušníkom náboženských skupín predáva aj na všeobecnom trhu. Väčšina poslancov hlasovala za vyňatie alkoholických nápojov z navrhovaných pravidiel, no požadujú striktné značenie miešaných alkoholických nápojov a ich oddelenie od nealkoholických nápojov.
Vzhľadom na viaceré diskutované detaily v legislatíve zrejme pre radu nebude jednoduché dosiahnuť dohodu s členskými štátmi. Je teda pravdepodobné, že sa návrh vráti do Európskeho parlamentu v druhom čítaní. Po jeho definitívnom schválení bude mať potravinársky priemysel tri roky na prispôsobenie sa novým pravidlám. Menšie firmy s menej ako 100 zamestnancami a ročným obratom pod 5 miliónov eur, budú mať na prispôsobenie sa zmenám až päť rokov. Podľa návrhu by mal zákon začať platiť v roku 2014.
SITA