BEJRÚT 18. septembra (WEBNOVINY) – Bojovníci z Islamského štátu sa vo štvrtok zmocnili kurdských dedín a obkľúčili ich mesto na severe Sýrie pri hraniciach s Tureckom. Džihádisti použili ťažké zbrane vrátane tankov a rakiet a obsadili obce v okolí mesta Ajn al-Arab, známeho tiež ako Kobání.
Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv uviedla, že do rúk Islamského štátu padlo 21 dedín a extrémisti postupujú ďalej na mesto. „Stratili sme kontakt s mnohými obyvateľmi obcí, ktoré Islamský štát obsadil,“ uviedol Ocalan Iso, zástupca veliteľa kurdských síl v Kobání.
Skupina uskutočňuje masakry a unáša ženy
Podľa jeho slov skupina v novo zabratých oblastiach uskutočňuje masakry a unáša ženy. Dodal, že momentálne žiadajú o pomoc iné kurdské skupiny v regióne vrátane Strany kurdských pracujúcich (PKK). Kurdi, ktorí prišli na pomoc z Turecka, prispel k odrazeniu útoku Islamského štátu na Kobání už v júli.
Islamský štát sa snaží zriadiť kontrolu nad územím pozdĺž hraníc s Tureckom, aby rozšíril územia, ktoré už ovláda južnejšie v provinciách Rakká a Dajr az-Zaur pri hraniciach s Irakom. Skupina postúpila v auguste západne do severnej provincie Halab, kde obsadila oblasti od horšie ozbrojených skupín bojujúcich proti vládnym silám prezidenta Baššára al-Asada. Okrem častí Sýrii kontroluje Islamský štát aj rozsiahle oblasti na severe Iraku.
Únia chce zintenzívniť úsilie o zastavenie Islamského štátu
Európsky parlament (EP) vo štvrtkovom uznesení dôrazne odsúdil vraždy novinárov Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa a humanitárneho pracovníka Davida Hainesa, ktorých sa dopustil takzvaný Islamský štát (IŠ).
Moslimovia prosia Islamský štát, aby prepustil Brita
Európska únia musí podľa poslancov využiť všetky dostupné prostriedky vrátane primeranej vojenskej podpory na pomoc irackým štátnym a miestnym orgánom v boji proti IŠ.
Parlament tiež vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zabránilo IŠ získavať ďalšie zdroje, a zasadilo sa za politické riešenie konfliktu v Sýrii. Z dlhodobého hľadiska by podľa poslancov pomohlo pri zneškodnení hrozby IŠ iba trvalé politické riešenie konfliktu v Sýrii.
Európsky parlament sľubuje potrestať zodpovedné osoby
Parlament zdôraznil, že osoby zodpovedné za popravy a sexuálne násilie ako aj za útoky na civilné ciele vrátane nemocníc, škôl a miest konania bohoslužieb v Iraku a Sýrii nesmú zostať nepotrestané. Parlament vyzdvihol dôležitosť dodržiavania zbrojného embarga a zmrazenia aktív IŠ zo strany OSN v snahe o odrezanie skupiny od ďalších zdrojov a vyzval medzinárodné spoločenstvo na ich účinnejšie presadzovanie.
Poslanci tiež vyzvali na uvalenie sankcií zo strany EÚ na vlády a súkromné spoločnosti, ktoré sa podieľajú na obchodovaní s ropou z oblastí kontrolovaných IŠ, a na prísne kontroly finančných tokov s cieľom zabrániť hospodárskej činnosti a využívaniu daňových rajov zo strany extrémistov.
Parlament privítal rozhodnutie jednotlivých členských štátov urýchlene poskytnúť kurdským orgánom vojenský materiál, a vyzval ich, aby svoje úsilie koordinovali. Poslanci tiež ocenili výzvu USA na vytvorenie medzinárodnej koalície proti IŠ, ako aj rozhodnutie Ligy arabských štátov spolupracovať s medzinárodnou komunitou v boji proti militantom v Sýrii a Iraku.