BRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Na čelo jedného z najznámejších a najstarších svetových big bandov Count Basie Orchestra nastúpil len v septembri džezmen Dennis Mackrel. Nahradil tak dlhoročného lídra a člena zoskupenia Billa Hughesa.
Tradíciu zoskupenia, ktoré na džezovej hudobnej scéne pôsobí už takmer 75 rokov, chce „nový“ dirigent zachovať, ako uviedol v exkluzívnom telefonickom rozhovore pre agentúru SITA, perspektívu však vidí v spolupráci s mladými hudobníkmi.
„Z dlhodobejšieho hľadiska by som chcel zapojiť do orchestra viac mladých umelcov, nájsť nejaké prepojenie medzi tým, čo robíme my a tí mladí,“ povedal o budúcnosti orchestra 48-ročný Mackrel, ktorý je najmladším dirigentom kapely od čias jej zakladateľa Counta Basieho. „Koncom roka cestujeme do Japonska, kde budeme spolupracovať s jednou r’n’b speváčkou. Bude to veľká výzva,“ spresnil.
Ako ďalej uviedol, orchester neustále nanovo aranžuje staršie skladby, taktiež tvorí aj ďalšie piesne. Hudobník plánuje s big bandom vydať aj nový album, najskôr si však na seba musia s muzikantmi zvyknúť. „Naším hlavným cieľom je cestovať a prezentovať hudbu v tom najlepšom možnom svetle. Určite chcem nahrať aj nový album, ale teraz je zložitá situácia, keďže som na post dirigenta nastúpil len v septembri. Chcem tomu nechať nejaký čas a zistiť, kde sa nachádzame,“ vysvetlil Mackrel, ktorý v kapele pôsobil v osemdesiatych rokoch a sám medzičasom založil vlastné zoskupenie Manhattan Symphony Jazz Orchestra. To funguje bez zakladateľa aj naďalej, zaneprázdnený muzikant s ním z času na čas aj hráva.
Najväčší problém vidí džezmen na novej pozícii v tom, že orchester vyprodukoval od jeho vzniku obrovské množstvo hudby. Rieši tak dilemu, ako zostaviť „len“ dvojhodinový program. „Je tu strašne veľa dobrej hudby, ktorú orchester hráva. Najlepšie by bolo mať koncert len päťdesiatych rokov, potom len šesťdesiatych rokov a tak,“ povedal muzikant, ktorý považuje dlhoročnú produkciu Count Basie Orchestra za veľmi kvalitnú. „Orchester si už vybudoval svoje obecenstvo. Vždy keď sa niekde objavíme, nájdu sa fanúšikovia, ktorí nás chcú opäť počuť, robíme kvalitnú hudbu,“ dodal.
Sám Mackrel rozdeľuje hudbu len na dva typy – dobrú a zlú. „Ľudia na celom svete reagujú na dobrú hudbu. Ja osobne počúvam hip-hop, gospel aj rock. Hľadám hudbu, ktorá ma inšpiruje, je pozitívna a naživo je odprezentovaná kvalitne. Nie je nič horšie, ako keď umelci necvičia na nástrojoch a nevedia dobre spievať. Ľudia sa na koncert slušne oblečú, míňajú svoje peniaze a čas a niekto tým všetkým plytvá,“ vysvetlil Mackrel. „Ak toto všetko ako hudobník pochopíte a splníte, na pódiu si môžete robiť, čo len chcete. Džez je sloboda. Myslím si, že preto ho majú ľudia radi, nie sú tam žiadne hranice,“ uzavrel.
Count Basie Orchestra založil ešte v roku 1936 americký hudobník Count Basie. Počas desiatok rokov sa v ňom vystriedalo množstvo muzikantov, napríklad trombonista Clarence Banks, saxofonista John Williams alebo kontrabasista James Leary. V súčasnosti tvorí Count Basie Orchestra osemnásť hudobníkov a speváčka. V poslednom období orchester nahrával i s Jamiem Cullumom či Tonym Bennettom.
V Bratislave sa populárny big band predstaví vo štvrtok 4. novembra po 20:00 vo Veľkom štúdiu Slovenského rozhlasu. Špeciálnym hosťom na ich vystúpení v slovenskej metropole bude speváčka Carmen Bradford.
Vstupenky na ich bratislavské vystúpenie sa už predávajú v sieti Ticketportal za 50 až 60 eur.