PRAHA 10. januára (WEBNOVINY) – Majetkové vyrovnanie štátu s cirkvami, ktoré sa stalo predmetom sporu vládnej koalície, odmietajú viac než dve tretiny českej verejnosti. Ukázali to výsledky prieskumu spoločnosti SANEP zverejnené v utorok, podľa ktorých rovnaký počet opýtaných požaduje k otázke vyhlásenie referenda.
S cirkevnými reštitúciami, teda s vrátením 56 percent zhabaného cirkevného majetku a finančnou kompenzáciou vo výške 59 miliárd korún vyplácaných po dobu 30 rokov, jednoznačne nesúhlasí 69,4 percenta respondentov.
Odmietavý postoj viac než dvoch tretín opýtaných podľa SANEP s najväčšou pravdepodobnosťou pramení z objemu majetku, ktorý má byť cirkvám vrátený. Prevažne ateistická domáca populácia totiž nemá k cirkvi žiadny osobný vzťah.
Presvedčenie, že cirkvi môžu aj naďalej pokračovať vo svojej činnosti i bez vrátenia majetku a mnohomiliardových finančných prostriedkov, zdieľa 72,6 percenta respondentov.
Viac než dve tretiny respondentov (70,2 percenta) navyše zastávajú názor, že vo veci majetkového vyrovnania s cirkvami by mali rozhodnúť občania v referende. Tento názor v Poslaneckej snemovni presadzujú najmä ľavicové strany.
Cirkevné reštitúcie by podľa prieskumu v prípade konania celoštátneho referenda odmietlo podporiť 60,2 percenta opýtaných. A to i v prípade, keby odmietavé stanovisko viedlo k predčasnému rozpadu súčasnej vlády.
Český premiér Petr Nečas dal najmenšej koaličnej strane vo veci reštitúcií ultimátum. Pokiaľ ministri Vecí verejných (VV) cirkevné reštitúcie nepodporia, navrhne prezidentovi ich odvolanie, čo môže ohroziť celú vládu, uviedol v pondelok predseda VV Radek John.
Rokovanie vlády, ktorá sa bude zaoberať paragrafovým znením zákona o majetkovom vyrovnaní s cirkvami a náboženskými spoločnosťami už po tretí raz, sa uskutoční v stredu.
Zákon o majetkovom vyrovnaní s cirkvami a náboženskými spoločnosťami, ktorý sa týka 17 subjektov, má začať platiť od 1. januára 2013.
Cirkvi a náboženské spoločnosti majú dostať nehnuteľnosti, lesy a polia v hodnote 75 miliárd korún. K tomu im má štát vyplatiť celkovo 59 miliárd korún po dobu nasledujúcich 30 rokov. Už v októbri pritom kabinet odsúhlasil parametre vyrovnania, podľa ktorých majú cirkvi dostať peniaze a majetok spolu za 134 miliárd korún.