POPRAD 8. júla (WebNoviny.sk) – V Tatranskej galérii v Poprade v piatok otvorili medzinárodný výstavný projekt venovaný pamiatke zosnulého slovenského sochára a pedagóga Jozefa Jankoviča (1937-2017), ktorý patril medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského výtvarného umenia.
Foto: Na Filmovom chodníku slávy odhalili dlaždicu Martina Hubu
Projekt s názvom Od genetiky po epigenetiku – Otcovia a synovia. Projekt spája dve generácie šiestich umelcov z troch európskych krajín, vystavovať bude okrem Jankoviča aj Patrik Kovačovský, z Poľska Jan Berdyszak (1934-2014) a jeho syn Marcin, z Bosny a Hercegoviny Veso Sovilj a Mladen Miljanovič. informovala o tom riaditeľka galérie Anna Ondrušeková. Výstava bude verejnosti prístupná do 27. augusta.
Všetko, čo tvorí osobnosť
„Prenos génov z nás robí biologickú kreáciu, ktorá sa skladá z genetických častí našich rodičov a prarodičov. Biologické dedičstvo po predkoch nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje duchovno človeka. Pre subjektívnosť človeka je dôležité aj prostredie, v ktorom vyrastá a vyvíja sa jeho genetická aj duchovná individualita. Na svojej ceste životom sa stretávame s inými subjektmi, rôznymi kultúrami a krajinami. Aj tieto udalosti nám pomáhajú kreovať našu osobnosť a práve týmto témam sa venuje spoločný projekt šiestich umelcov troch kultúr,“ uviedla k novej výstave Ondrušeková.
Významný slovenský sochár
Jozef Jankovič (1937-2017) študoval v rokoch 1956 – 1962 v Bratislave na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri zakladateľa moderného slovenského sochára Jozefa Kostku. Je držiteľom viacerých ocenení ako je Grand Prix z bienále Danuvius v Bratislave (1968), Rad Ľudovíta Štúra II. triedy (2004).
V roku 2012 získal Krištáľové krídlo v kategórii výtvarné umenie, jeho diela sú zastúpené v zbierkach viacerých európskych kultúrnych inštitúcií. Jeho celoživotné dielo je podobenstvom o človeku, o drámach jeho individuálneho a spoločenského osudu.