BRATISLAVA 5. októbra (WBN/PR) – Ako záhradu upratať tak, aby sme nemuseli odpad páliť a dymom tak obťažovať susedov, keď je navyše pálenie vetiev mnohokrát zakázané a taký materiál sa nehodí ani ako palivo do pece? Práve vtedy prichádza tá pravá chvíľa pre drvič alebo štiepkovač, ktorý si s problémom záhradného odpadu zo stromov a kríkov veľmi dobre poradí.
Väčšina elektrických drvičov spracováva konáre s priemerom až 4,5 cm pomocou sústavy rotujúcich nožov. Nadrvený záhradný odpad potom môžete skompostovať alebo ho použiť ako mulč okolo kríkov a stromov, zaktorý tak nemusíme platiť. Najobľúbenejšie a najpraktickejšie sú drviče s priehľadným plastovým boxom, ktorý uľahčuje kontrolu naplnenia aj transport drviny, a s praktickými kolieskami pre jednoduché premiestnenie stroja z jedného miesta záhrady na druhé.
Ak však chcete vetvy využiť ako palivo do pecí a kotlov, môžete siahnuť po štiepkovači. „Vo vnútri majú ozubené koleso, vlastne akúsi frézku, ktorá vetvy odkrajuje a zároveň automaticky vťahuje do vnútorného mechanizmu stroja. Výsledkom sú štiepky, približne 2 – 3 centimetre veľké kúsky konárov, ktoré môžete využiť nielen ako mulč, ale po preschnutí aj ako palivo,“ hovorí špecialista na záhradné drviče a štiepkovače z Mountfieldu Jiří Janoušek. Ako štiepky, tak drvinu teda môžete ďalej veľmi efektívne využiť.
Ochranné pomôcky
Pri práci s drvičom a štiepkovačom síce kúsky spracovávaného materiálu nevylietavajú, ale aj napriek tomu je vhodné používať ochranné okuliare a pracovné rukavice, ktoré spoľahlivo ochránia dlane pred poranením. Samozrejmosťou by mala byť pevná pracovná obuv.
Drviče a štiepkovače sú praktické stroje, ktoré šetria čas i financie (nemusíte platiť za mulč). Ľahko vám pomôžu so spracovaním všetkého, čo na záhradu nepatrí. Trávnik bude môcť bez nánosov konárov a vetvičiek voľne dýchať a v sezóne vás tešiť krásnym upraveným hustým vzhľadom.