BRATISLAVA 6. septembra (WebNoviny.sk) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) nie je ani ochranca slovenských záujmov v Európskej únii, ani presvedčený Európan. Je to obyčajný populista bez chrbtovej kosti. Tvrdí to poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS) v reakcii na to, že Slovensko a Maďarsko neuspelo so žalobou v otázke migračných kvót na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu.
Ficov názor závisí od verejnej mienky
Slovensko a Maďarsko v žalobe tvrdili, že systém mal byť schválený súhlasom všetkých členských štátov. Súdny dvor ale potvrdil, že systém je dočasným riešením na núdzovú situáciu a preto Únia mohla v legislatívnom procese spraviť výnimky. Podľa Dostála táto kauza ukazuje v plnej nahote pokrytectvo Roberta Fica.
Aktualizované: Fico rešpektuje rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ale naďalej odmieta povinné kvóty utečencov
„Je viac ako pravdepodobné, že v integračnom jadre sa väčšina rozhodnutí bude robiť väčšinovo a nie konsenzuálne a vplyv národných parlamentov bude marginalizovaný,“ povedal Ondrej Dostál. Poslanec zároveň tvrdí, že premiér Fico je „populisticky raz zástancom a raz odporcom spoločných európskych riešení, podľa toho, čo ukazujú prieskumy verejnej mienky a podľa toho ako ďaleko alebo ako blízko sú parlamentné voľby“.
Krajniak: Rozsudok Súdneho dvora je rozsudkom o naivnej, nerealistickej európskej politike Fica
Podľa Dostála sa tak potvrdilo, že celá žaloba na európsky súdny dvor bola len súčasťou premiérovej predvolebnej kampane, keďže Ficova druhá vláda podala žalobu v decembri 2015, tri mesiace pred parlamentnými voľbami.
Utečenci na Slovensko ísť nechcú
„Podanie žaloby na Súdny dvor EÚ o kvótach v situácii, keď premiér Fico zároveň vyhlasoval, že utečenci aj tak na Slovensko ísť nechcú a keď ich sem presunú, tak sa po krátkom čase zbalia a odídu do bohatších členských krajín, nedáva žiadny iný zmysel ako snahu osloviť pred voľbami tých občanov, ktorí podľa prieskumov verejnej mienky mali obavy z masového prílivu utečencov do našej krajiny,“ uviedol Dostál a pripomenul, že Slovensko malo podľa kvót prijať 652 utečencov z Grécka a 250 utečencov z Talianska.
Súdny dvor Európskej únie v stredu zamietol žaloby, ktoré podali Slovensko a Maďarsko v súvislosti s dočasným mechanizmom povinného premiestňovania žiadateľov o azyl v Európskej únii. Podľa neho mechanizmus povinných kvót Európskej rady skutočne a primerane prispieva k tomu, aby mohli Grécko a Taliansko čeliť dôsledkom migračnej krízy z roku 2015.
Preto žaloby, ktoré sa týkali prerozdelenia 120-tisícov utečencov, zamietol v plnom rozsahu. Súdny dvor okrem iného konštatoval, že rozhodnutie, ktoré štáty napadli, je nelegislatívnym aktom a na jeho prijímanie sa nevzťahovali požiadavky na účasť národných parlamentov, ani na verejný charakter zasadnutia a hlasovania Rady, ktoré sa vzťahuje na legislatívne akty.