BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Zákon o dobrovoľníctve, vznik Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií či reprezentatívny výskum o dobrovoľníctve na Slovensku.
To sú len tri z úspechov dobrovoľníkov, ktoré priniesol rok 2011. „Tento rok považujeme za veľmi úspešný a priaznivý pre dobrovoľníctvo,“ povedala pre agentúru SITA Alžbeta Mráčková, výkonná riaditeľka občianskeho združenia C.A.R.D.O., ktorého poslaním je rozvoj dobrovoľníctva na Slovensku.
„Najvýznamnejšie, čo tento rok priniesol, bolo schválenie zákona o dobrovoľníctve, o ktorý sme bojovali už od roku 2008 a viedli sa k tomu rôzne diskusie. Zákon priniesol to, že dobrovoľníci sú na Slovensku konečne uznaní, majú svoj status a svoje miesto aj v legislatíve aj v bežnom živote,“ uviedla Mráčková.
Dodala, že zákon je začiatkom spolupráce so štátom a verí, že to bol prvý podnet zo strany štátu k dobrovoľníkom a dobrovoľníctvu na Slovensku.
„Zákon síce nepriniesol priame dotácie do sektora, na tom budeme pracovať ďalej,“ uviedla Mráčková.
Dobrovoľníctvo prinieslo dobré výsledky
Úspechom pre dobrovoľníkov bola aj realizácia výskumu o dobrovoľníctve, ktorý na Slovensku chýbal.
„Priniesol nám veľmi dobré, až nadmieru pozitívne výsledky o tom, ako to na Slovensku s dobrovoľníctvom je,“ vysvetlila Mráčková.
Podľa výskumu 27,5 percenta Slovákov pracuje pre konkrétnu organizáciu ako dobrovoľník a až polovica ľudí nad 15 rokov sú dobrovoľníci neformálne, bez toho, aby patrili do nejakej organizácie.
„Je to veľmi dobré číslo,“ zhrnula šéfka C.A.R.D.O.Úspechom boli aj Dni dobrovoľníctva, ktoré sa konali 23. a 24. septembra.
„Tento rok sa prihlásilo a vykonalo dobré skutky na Slovensku v priebehu dvoch dní viac ako 6 500 ľudí. Bolo to rekordné dobrovoľnícke podujatie,“ uviedla Mráčková.
Tento rok bol podľa nej úspešný aj vďaka tomu, že bol Európskym rokom dobrovoľníctva, vďaka čomu mohol byť realizovaný spomínaný výskum a dobrovoľníci sa mohli tešiť väčšiemu záujmu médií či osobností z politického a spoločenského života.