BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Organizácia hokejových majstrovstiev sveta prináša okrem potreby zaistiť športovú a technickú stránku podujatia aj nutnosť postarať sa o bezpečnosť, aby sa všetci účastníci, či už hráči alebo diváci, cítili neohrozene. Tento aspekt blížiaceho sa šampionátu 2011 v SR má na starosti hlavný manažér pre bezpečnosť Stanislav Jankovič, ktorý je s prístupom všetkých zložiek nadmieru spokojný.
„Myslím si, že prípravné zápasy, ktoré sa konali v Bratislave, jasne ukázali, že bezpečnostný systém, ktorý máme nastavený, je reálny a dobrý. Dokázali sme zvládnuť oveľa viac divákov, ako to bude počas majstrovstiev sveta. Sú tu ešte určité veci, ktoré doriešime. Čo sa týka koordinácie s ostatnými zložkami, môžeme vyjadriť veľkú spokojnosť.
Všetky bezpečnostné zložky od hasičov a zdravotníkov po mestskú aj štátnu políciu sú pripravené, veci máme zladené. Bratislava je z bezpečnostného hľadiska pripravená. V Košiciach sme po menších problémoch s priepustnosťou doplnili vstupy a výstupy tak, aby sme dokázali ľudí skontrolovať rýchlejšie,“ informoval Stanislav Jankovič.
Šéf bezpečnosti MS 2011 IIHF požiadal pred šampionátom všetkých priaznivcov, aby na jednotlivé stretnutia prichádzali s dostatočným predstihom. „Chcem fanúšikov vyzvať, aby prichádzali na hokej včas, haly otvárame 90 minút pred každým zápasom. Vyhneme sa tak rôznym tlakov pri vstupe. Kontroly každopádne budú, treba s nimi rátať. Všetko je riešené tak, aby sa ľudia v hale cítili bezpečne,“ skonštatoval S. Jankovič a dodal: „Základom je nenosiť so sebou zakázané predmety, napríklad bodné, sečné a strelné zbrane.
Ďalej ide o rôzne zvukové pomôcky ako vuvuzely, bubny či trúby, ale aj žrde, fľaše a jedlo. Tým, že ľudia si nebudú prinášať tieto predmety, zrýchli a zjednoduší sa kontrola. Pre halami v Bratislave aj Košiciach je pripravená úschovňa. Všetko je nastavené tak, aby MS v Bratislave a Košiciach prebehli hladko a bez problémov a najmä bezpečne.“
Návštevníkov duelov v oboch hokejových arénach zaujíma možnosť vziať si so sebou do hľadiska fotoaparát. Ten však tiež patrí medzi predmety, s ktorými ich bezpečnostní pracovníci do arény nevpustia, pretože právo zhotovovať fotografický materiál majú iba akreditované médiá.
V Bratislave od stredy špeciálny korčuliarsky trenažér
Dva dni pred začiatkom hokejových majstrovstiev sveta na Slovensku priamo v priestoroch bratislavského Zimného štadióna Ondreja Nepelu (počas MS Orange Aréna, pozn.) otvorili špecializované pracovisko pod názvom Benicky Hockey Centre.
„Hráči, ktorí majú záujem zlepšovať sa, majú k dispozícii prostredie, v ktorom môžu dostať kvalitný servis tréning. Budú sa môcť naučiť nové veci, budú si môcť opraviť pohybové zlozvyky, zvýšiť si sebavedomie a naučia sa riešiť určité hokejové situácie. Aby im dal hokej späť to, čo oni dávajú hokeju. Aby mali radosť, že môžu pomôcť spoluhráčom a svojim tímom a mali sebauspokojenie z hry, ktorú milujú,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Dušan Benický, zakladateľ a renomovaný športový fyzioterapeut. Benický je celosvetovou kapacitou v príprave mimo ľadovej plochy a autorom know-how „benicky system“.
Centrum ponúka niekoľko špecializovaných programov a skladá sa z niekoľkých častí, či už je to dvojdráhový špeciálny korčuliarsky trenažér na báze bežiaceho pásu, ďalej trenažér na streľbu, ďalší stroj otestuje zručnosť práce s hokejkou. Obsahuje aj špeciálne vybavenú telocvičňu, klubovňu aj priestory na rehabilitáciu.
Obdobné centrá sa nachádzajú v rôznych častiach sveta, jeden z nich aj v Banskej Bystrici.