BARCELONA 21. apríla (WEBNOVINY) – Bývalý prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch v stredu zomrel v nemocnici v španielskej Barcelone, kde ho v utorok hospitalizovali pre problémy so srdcom. Zdravotný stav 89-ročného Španiela bol veľmi zlý a nedával dôvod na optimizmus. „Dôvodom jeho hospitalizácie bola srdcová slabosť spôsobená zlou priepustnosťou ciev. Prognóza pacientovho vyliečenia je veľmi zlá,“ vyhlásil už v utorok hovorca barcelonskej nemocnice Quiron, v ktorej bol Samaranch hospitalizovaný.
Juan Antonio Samaranch, ktorý bol šéfom MOV v rokoch 1980 až 2001, má v ostatných rokoch rôzne zdravotné problémy. V roku 2001 ho hospitalizovali vo Švajčiarsku, v nemocnici vtedy strávil v dôsledku extrémnej únavy jedenásť dní. Po pobyte sa vrátil na zasadnutie MOV do Moskvy, kde za nového prezidenta zvolili Jacquesa Roggeho. V roku 2007 Samarancha hospitalizovali v Barcelone pre vysoký krvný tlak a vlani v októbri v Monte Carle v dôsledku stredne ťažkého infarktu odpadol. „Neviem nájsť slová na vyjadrenie žiaľu olympijskej rodiny. Osobne ma hlboko zarmútila smrť muža, ktorý sa zaslúžil o vybudovanie moderných olympijských hier v dnešnej podobe, muža, ktorý ma inšpiroval a ktorého znalosť športu bola naozaj výnimočná. Vďaka svojej mimoriadnej vízii a talentu bol Samaranch architektom silného a jednotného olympijského hnutia. Stratili sme veľkého muža, radcu a priateľa, ktorý zasvätil svoj dlhý život olympizmu,“ vyjadril sa prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge.
Iba Pierre de Coubertin, ktorý bol na čele MOV v rokoch 1896 až 1925, šéfoval svetovému olympizmu dlhšie ako Samaranch. Práve zásluhou tohto Španiela došlo k výraznej komercionalizácii olympijských hier, otvoril možnosť štartu profesionálov. Samaranch bol jednou z hlavných tvárí kandidatúr Madridu o usporiadanie olympijských hier v rokoch 2012 a 2016. Ani v jednej z nich španielska metropola neuspela – o dva roky sa olympiáda uskutoční v Londýne, v roku 2016 bude jej hostiteľom brazílske Rio de Janeiro. Pri prezentácii madridskej kandidatúry na OH 2016 vlani v Kodani Samaranch ešte pred žiadosťou smerom k členom MOV, aby podporili Madrid, vyhlásil: „Viem, že sa blíži koniec môjho života, mám už 89 rokov.“ Dal tak najavo, že by sa rád rozlúčil olympiádou vo svojej rodnej krajine.
Juan Antonio Samaranch sa narodil v Barcelone 17. júla 1920 a venoval sa hokeju na kolieskových korčuliach. V tomto športe sa dokonca stal aj majstrom sveta. Do sveta športovej politiky mu pomohol niekdajší španielsky diktátor Franco, v rokoch 1967 až 1970 bol prezidentom Španielskeho olympijského výboru. Španielsku výpravu viedol na ZOH 1956 a OH 1960 a 1964. Členom MOV sa stal v roku 1966. Pôsobil aj ako veľvyslanec Španielska v bývalom Sovietskom zväze a Mongolsku. V roku 1980 vystriedal na čele MOV írskeho lorda Michaela Kilanina. Internetový portál Insidethegames.biz, ktorý monitoruje zákulisie olympijského hnutia, vlani napísal, že Samaranch bol tajným agentom sovietskej KGB a táto obávaná tajná služba mu údajne pomohla stať sa v roku 1980 prezidentom MOV. Portál sa odvolával na knihu s názvom „KGB hrá šachovú partiu“, ktorú napísal bývalý vysoký funkcionár sovietskej tajnej služby Vladimir Popov. KGB mala ako protislužbu žiadať od Samarancha spoluprácu a vydierala ho tým, že vie o jeho nekalých aktivitách pri obchodovaní so starožitnosťami, obrazmi a šperkmi v čase, keď pôsobil ako veľvyslanec Španielska v Moskve v rokoch 1977 až 1980. Hovorca MOV Mark Adams reagoval na správy o Samaranchovej údajnej spolupráci s KGB tvrdením, že ide o čistú špekuláciu.
Počas svojho funkčného obdobia na čele MOV sa snažil Samaranch ukončiť éru amatérizmu na olympijských hrách a umožniť štartovať na vrcholnom podujatí všetkým špičkovým športovcom. Aj napriek bojkotom OH 1980 v Moskve a 1984 v Los Angeles dokázal udržať kvalitu hier a aj vďaka jeho kroku stúpal záujem o športové sviatky. Samaranch sa podieľal na zlepšení finančnej situácie olympijského hnutia, pod jeho vedením začali výrazne do pokladnice MOV plynúť príjmy od televíznych spoločností a sponzorov. Zaslúžil sa aj o výstavbu nového sídla MOV v lausannskej štvrti Vidy a vybudovanie Olympijského múzea. Na základe iniciatívy španielskeho markíza vznikol Športový arbitrážny súd, ktorý rieši problémy vo svetovom športe.
SITA, AFP