Diskusie o daňovom zaťažení sú podľa IFP legitímne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerstvo financií SR

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Celkový podiel daní vrátane sociálnych odvodov na hrubom domácom produkte je na Slovensku spolu s Rumunskom najnižší v celej Európskej únii. Miera prerozdeľovania prostredníctvom verejných rozpočtov tak na Slovensku patrí medzi najnižšie. „Otázka, či by daňové zaťaženie na Slovensku nemalo byť vyššie, je preto úplne legitímna,“ konštatuje v analýze Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR.

Krajina by sa však podľa inštitútu mala zamerať najmä na zvýšenie efektívnosti výberu daní a odvodov, ako na samotné zvyšovanie daňového a odvodového zaťaženia. „Domnievame sa, že efekt vyhýbania sa daňovej povinnosti je na Slovensku pomerne významný, preto alternatívou voči zvyšovaniu daní je práve boj proti daňovým únikom. Myslíme si, že v krátkodobom horizonte je najrozumnejšou cestou k vyšším daňovým príjmom pre rozpočet sústredený boj proti daňovým únikom,“ uvádza sa v štúdii.

Okrem pozitívnych efektov pre rozpočet je podľa inštitútu zvýšenie efektívnosti výberu daní zároveň dôležitým krokom smerom ku skvalitneniu podnikateľského prostredia. „Tí, čo sa vyhýbajú plateniu daní sú totiž v nezdravej konkurenčnej výhode oproti tým, čo platia dane poctivo,“ tvrdí inštitút.

Samotné zvyšovanie daní by vzhľadom k vysokej závislosti vývoja ekonomiky od zahraničných investícií v krátkodobom horizonte mohlo mať negatívny vplyv na hospodárstvo krajiny, pretože by mohlo viesť k zníženiu konkurencieschopnosti Slovenska voči okolitým štátom pri získavaní zahraničných investícií. „V dlhodobom horizonte je však možné uvažovať o zvýšení daňového zaťaženia, najmä príjmov z kapitálu a z majetku,“ uvádza sa v analýze.

Európska únia ako celok je pritom podľa publikácie Taxation trends in the European Union z júna tohto roka oblasť s relatívne vysokým daňovým zaťažením. V roku 2007 bolo v európskej dvadsaťsedmičke celkové priemerné daňové zaťaženie na úrovni 39,8 % hrubého domáceho produktu. Slovensko v rámci Európskej únie patrí medzi krajiny s najnižším daňovým zaťažením, ktoré dosiahlo v roku 2007 hodnotu 29,4 % hrubého domáceho produktu a spolu s Rumunskom bolo najnižšie v únii.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie IFP Inštitút finančnej politikyMF Ministerstvo financií SR