BRATISLAVA 22. apríla (WBN/PR) – Klimatické zmeny v posledných rokoch sužujú ľudí na celej Zemi. Slovensko nie je výnimkou. O to naliehavejšie vyznieva 40-te výročie svetového Dňa Zeme, ktorý si viac ako miliarda ľudí na celom svete pripomenie 22. apríla 2010.
Krehkosť našej planéty si naplno uvedomíme pri živelných pohromách. Prírodným katastrofám nedokážeme zabrániť, ale prostredníctvom včasného vyhodnotenia situácie a vydania varovania dokážeme pomôcť minimalizovať škody na majetku a najmä na ľudských životoch. Kvalitné technologické vybavenie je preto nevyhnutnou podmienkou, aby zodpovedné inštitúcie zabezpečili objektívne informácie potrebné pre rozhodovaciu, riadiacu, kontrolnú a vedecko-výskumnú oblasť, ale aj verejnosť.
Otázkami klimatológie sa na Slovensku zaoberá aj odbor Klimatologická služba Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). „Naša klíma sa postupne mení. Preto by sme mali byť pripravení na rast extrémnosti všetkých prírodných procesov,“ povedal RNDr. Anton Drábik, poverený výkonom funkcie generálneho riaditeľa SHMÚ.
Odborníci z odboru Klimatologická služba študujú dlhé klimatické rady, aby spoznali správanie klimatického systému Slovenska. Strategický rámec ich aktivít stanovuje Národný klimatický program Slovenskej republiky, ktorý sa venuje výlučne problematike klimatickej zmeny nielen v klimatickom systéme, ale aj hydrometeorologickom systéme, v lesníctve, poľnohospodárstve a iných sektoroch. Odbor Klimatologická služba pravidelne poskytuje klimatologické informácie orgánom štátnej správy, štatistickému úradu, ako aj medzinárodným partnerom na základe bilaterálnych a iných medzinárodných dohôd.
História Dňa Zeme sa začala písať v roku 1970 v USA, kedy senátor Gaylord Nelson poveril študenta Harvardovej university Denisa Hayesa zorganizovaním série environmentálnych protestných stretnutí a vzdelávacích programov. Ich cieľom bolo podporiť environmentálne hnutie v rámci USA.
Do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým na americkom kontinente a skutočne svetovým sa stal v roku 1990. V tomto roku bol Denis Hayes opäť oslovený s ponukou zorganizovať environmentálne kampane, ale tento krát na globálnej úrovni. Na celom svete sa podarilo zmobilizovať asi 200 miliónov ľudí v 141 krajinách. Dnes oslavuje Deň Zeme viac ako miliarda ľudí v 175 krajinách po celom svete a 22. apríla si spoločne pripomíname zraniteľnosť a krehkosť našej planéty, ktorá musí čeliť často ničivým dôsledkom civilizácie.
V prípade potreby podrobnejších informácií prosím kontaktujte:
Slovenský hydrometeorologický ústav
Jeséniova 17
833 15 Bratislava 37
Tel.: 02/ 54 77 12 47
Fax: 02/ 54 77 45 93
email: shmu-gr@shmu.sk