Letné denné aj pobytové tábory sprevádzajú protipandemické opatrenia ako napríklad testovanie, nosenie rúšok či dodržiavanie rozostupov. Všetko preto, aby sa zabránilo šíreniu koronavírusu, ktoré môže byť v kolektíve detí ešte vyššie, najmä pri hrách či spoločnom stravovaní.
Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) preto požaduje od všetkých účastníkov pobytových táborov, teda aj od ich organizátorov, pri nástupe negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín.
Povinnosti pred nástupom
Výnimku majú len deti do 12 rokov, zaočkované osoby a osoby, ktoré ochorenie prekonali. Rodičia takisto musia podpísať prehlásenie o bezinfekčnosti. V ňom vyhlasujú, že dieťa nejaví žiadne známky infekčného ochorenia a za posledné dva týždne ani neprišlo s nikým takým do kontaktu.
Čím chceš byť? Umelec? Detská tvorba umelcov v Kunsthalle Bratislava
Potom ešte doložia potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti od detského lekára a dieťa môže nastúpiť do tábora. V tomto momente sa povinnosti organizátorov aj detí iba začínajú. Samozrejmosťou v táboroch musí byť dezinfekcia, časté upratovanie či rúška v interiéry.
„My si musíme dávať pozor na to, aby boli dodržané dostatočné metre štvorcové na dieťa v jedálni a v izbách, takže napríklad sa musíme stravovať na dvakrát,“ priblížil Michal Kováč z CK Andromeda, ktorá organizuje pobytové tábory pre deti aj tínedžerov.
Obmedzenia ako v škole
Ako hovorí Dominika Kardošová z občianskeho združenia Happy Kids, bežné je aj meranie teploty pri príchode do tábora alebo rúška počas výletov. „Deti s príznakmi choroby do tábora neberieme, ale automaticky ich otáčame domov,“ doplnila.
Návštevníci a organizátori takzvaných denných táborov to majú o čosi jednoduchšie, pretože im odpadávajú povinnosti spojené ubytovaním či pravidelným stravovaním. Deti sú tak vystavené skôr povinnosti dezinfikovať si ruky a nosiť rúško v interiéry.
Rodičia môžu mať nárok na pandemickú OČR aj počas prázdnin, treba splniť niektorú z podmienok
Bez ohľadu na to, či ide o denný alebo pobytový tábor, všetci sa musia riadiť vyhláškami, ktoré platia pre organizovanie hromadných podujatí.
„Znamená to teda, že napríklad športové denné tábory sa budú riadiť podmienkami pre hromadné podujatia športového charakteru,“ vysvetlila Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ SR.
Zatváralo sa skôr pre nezáujem
Vyzerá to, že opatrenia zatiaľ zaberajú, hygienici totiž doteraz nezaznamenali hromadné nákazy detí. Za júl bol nahlásený iba jeden prípad pozitívne testovaného dieťaťa, pričom ÚVZ SR uviedol, že súvislosť medzi nákazou a účasťou na detskom tábore sa zatiaľ prešetruje.
Ak by sa prípad nákazy v nejakom z letných táborov vyskytol, musel by byť podľa ÚVZ SR okamžite ukončený.
Samotní organizátori hovoria, že ak museli rušiť tábory, tak to bolo z iných dôvodov ako pre ochorenie COVID-19. „Rušili sme pobytové tábory, pretože o ne nebol zo strany rodičov záujem. Predpokladáme, že zo strachu z nakazenia sa,“ uviedla napríklad Kardošová.
Školy neboli na pandémiu pripravené, no v mnohom ich posunula vpred
Rovnako sa vyjadril aj Kováč, ktorému podľa vlastných slov viac robil starosti počiatočný zmätok, ktorý vznikol pre otázku, či sa budú testy do táborov preplácať alebo nie.
„Báli sme sa, že ak si rodičia budú musieť platiť 50-70 eur za test, tak radšej svoje deti na tábor nedajú. Našťastie sa to vyriešilo,“ uviedol.
Leto na kúpalisku: Vstupné nateraz nezdražie, ale hrozia horšie služby
Nákazu neevidujú ani organizácie, ktoré organizujú výlučne jednodňové tábory. „Tábory sme rušiť nemuseli, ale všimla som si, že sme mali podstatne menej prihlásených detí z druhého stupňa,“ povedala Mária Strmisková zo spoločnosti Macrosoft, ktorá organizuje pre deti letné počítačové kurzy.
Deti sú už na obmedzenia zvyknuté
Obmedzenia súvisiace s protipandemickými opatreniami sa podľa organizátorov táborov na nespokojnosti detí neodrážajú. Vysvetľujú si to najmä tým, že sú na ne zvyknuté zo školy a sú rady, že sa môžu zúčastňovať nových aktivít a niečo sa naučiť.
Situáciu uľahčuje aj letné počasie, v rámci ktorého môže byť mnoho aktivít alebo výletov vykonávaných v prírode, teda na čerstvom vzduchu a bez povinnosti nosiť rúško. „Tábory vedieme tak, aby opatrenia deti čo najmenej obmedzovali a čo najviac si to užili,“ dodala Kardošová.