Produkty ako iPhone či iPad sú u mladých Číňanov symbolom bohatstva a dobrého vkusu a pri uvedení nových technológií na trh možno pred obchodmi vzhliadnuť dlhé rady záujemcov. Hranice, za ktoré sa na získanie nového produktu oplatí ísť, si každý určuje sám. A niekedy to končí i tragicky.
Len nedávno sa v médiách objavila správa o čínskom mladíkovi, ktorý túžil po novom iPade 2 tak veľmi, že bol kvôli tomu ochotný predať obličku. Keď na internete zbadal inzerát ponúkajúci nemalú hotovosť za poskytnutie orgánu, neváhal ani sekundu. Po krátkej dohode s kupcom 17-ročný chlapec odcestoval do mesta Chēnzhōu v provincii Chu-nan, kde sa v miestnej nemocnici podrobil bolestivej operácii. Po troch dňoch strávených zotavovaním sa vrátil domov o 22 -tisíc juanov bohatší. Za peniaze získané elektronickým predajom orgánov si hneď zaobstaral vytúženú vychytávku zo sveta PC.
V čínskom denníku Korea Herald sa uplynulý týždeň objavila ďalšia šokujúca správa. Mladé dievča, ktoré chce zostať v anonymite, odoslalo cez sociálnu sieť Weibo inzerát, v ktorom ponúka svoje panenstvo výmenou za iPhone 4. Tínedžerka z juhočínskej provincie Kuang-tung v inzeráte píše, že k takémuto kroku sa uchýlila preto, že „sníva o vlastníctve iPhone 4, ale otec jej ho nechce dovoliť“. Preto sa údajne rozhodla vydražiť jedinú vec v jej živote, ktorá má dostatočnú hodnotu na to, aby jej zaručila nový iPhone. K inzerátu pridala aj fotografiu a základné informácie o sebe.
Inzerát zaplavili negatívne a sarkastické reakcie. Kým niektorí jej dohovárali, že jej panenstvo je oveľa hodnotnejšie ako iPhone, ďalší jej radili, aby aspoň počkala na novú vylepšenú verziu iPhone 5. Objavili sa aj domienky, podľa ktorých niekto zneužil jej účet a fotografiu, aby si z nej vystrelil. Je síce ťažko uveriteľné, že by niekto zašiel až tak ďaleko, ale po nedávnom prípade 17-ročného Zhoua, sa hranice chápania opäť posunuli. Verejnosť tak má ďalší podklad na skúmanie „materializmu modernej Číny“, ktorý zachvátil hlavne mladú generáciu.
www.koreaherald.com