BRATISLAVA. 9. júna (WEBNOVINY) – Vláda dnes prijala zákon o poskytovaní dotácie na kompenzáciu strát spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe, prírodnou katastrofou alebo mimoriadnou udalosť: Návrh súvisí s nedávnymi povodňami a ustanovuje podmienky, ktoré bude musieť žiadateľ o kompenzáciu spĺňať a tiež postup štátnych orgánov, ktoré budú o kompenzácii rozhodovať. Podľa ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana ide o rozšírený doterajší výnos rezortu, do ktorého zapracovali všetky možnosti, ktoré dáva úradný vestník EÚ z roku 2006. „Doteraz mohol farmár v rámci odškodnenia žiadať o 50 percent náhrady škody, ak bol poistený na viac ako 50 percent výmery pri štatisticky najpreukázanejších udalostiach a nepoistený farmár mohol žiadať 25 percent. Teraz bude môcť farmár žiadať 80 percent, ak je poistený, a 90 percent, ak je poistený a hospodári v horších podmienkach. Ak nie je poistený, tak môže žiadať len 50 percent z tohto objemu – čiže 40 až 45 percent,“ vysvetlil návrh zákona minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan.
Návrh pôjde vo štvrtok na schválenie do parlamentu, ak ho poslanci schvália, mohol by byť podľa Chovana dobrým právnym rámcom pre odškodňovanie farmárov. „Druhou časťou potom samozrejme potom bude, že odkiaľ budú peniaze, akým spôsobom sa naplní tento zákon,“ pripúšťa Chovan. Podľa neho sa v zákone pripúšťa možnosť, že to bude až do štyroch rokov. Návrh považuje za prvý krok na riešenie situácie farmárov po povodniach, chcel by, aby naň nadväzoval Zákon o fonde na riadenie rizík. „S výrazne výraznejším zapojením poisťovní,“ dodal Chovan. Ak je dnes na Slovensku poistených 30 percent výmery a v Rakúsku 80 percent, tak sa podľa ministra logicky nevytvára dostatočne stabilné prostredie pre farmárov.
V protipovodňovej ochrane neurobila dosť podľa Chovana žiadna vláda za ostatných 20 rokov. Lesné hospodárstvo spravuje malé lesné toky, vodohospodárska správa stredné toky a rezort pôdohospodárstva hydromelioračné kanály. Ministrovi chýba celková koncepcia tejto správy, aj štát na to dáva podľa Chovana málo peňazí. „Vždy ostane len pri sľuboch a málo sa urobili, ale dlhodobo, “ konštatoval Chovan a dodal, že „už je načase pri týchto klimatických zmenách tú koncepciu vypracovať“. Myslí si, že situáciu uľahčí prechod vodohospodárskej sekcie z envirorezortu na ministerstvo pôdohospodárstva od 1. júla. Chovan si myslí, že aj zásahy do prírody a pozemkov v 50. a 60 . rokoch minulého storočia, ako bolo rušenie remízok, nemohli v žiadnom prípade pomôcť.
SITA