Tribunál OSN podľa Srbov stratil dôveryhodnosť
Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) stratil „všetku dôveryhodnosť“ po tom, čo zbavil dvoch chorvátskych generálov obvinení z vojnových zločinov proti Srbom, tvrdí srbský vicepremiér Rasim Ljajič.
Srbský prezident Tomislav Nikolič aj premiér Ivica Dačič si myslia, že rozsudok je politický a nemá nič spoločné s právnymi argumentmi. „Rozhodnutie potvrdzuje, že haagsky tribunál nie je súdom, ale vykonáva vopred zadané politické úlohy,“ vyhlásil Dačič. „Dnešné rozhodnutie neprispeje k stabilizácii situácie v regióne, otvorí staré rany a Srbi v Chorvátsku budú v budúcnosti v pozícii vinníka, nad ktorým sa môže beztrestne vykonávať vlastná pravda,“ doplnil ho Nikolič.
„To, čo sa dnes stalo, je dôkazom selektívnej spravodlivosti, ktorá je horšia než akákoľvek spravodlivosť,“ povedal vicepremiér, ktorý má na starosti spoluprácu Srbska s haagskym tribunálom.
Urobil tak v odvolacom procese. Sudca Theodor Meron usúdil, že pôvodný verdikt bol založený na „nesprávnych predpokladoch“. Bývalí chorvátski generáli už pristáli na letisku v Záhrebe, pričom do Chorvátska ich viezlo vládne lietadlo.
Gotovina a Markač v roku 1995 v rámci Operácie búrka nariadili útoky na srbské vojenské ciele. Ofenzívu neprežilo 324 Srbov vrátane vojakov a civilistov a svoje domovy muselo opustiť asi 90-tisíc obyvateľov. Jadrom sporu bolo, či boli generáli zodpovední aj za civilné obete a či bolo ich cieľom vyhnať z republiky Srbov.
Podľa druhostupňového súdu to však nie je možné dokázať aj napriek tomu, že strely vypálené chorvátskou armádou dopadli aj do oblasti vzdialenej niekoľko stoviek metrov od srbských vojenských základní a zasiahli aj okolité dediny.
Gotovina si verdikt vypočul priamo v pojednávacej miestnosti v sídle ICTY v holandskom Haagu. Oblečený mal svetlomodrý oblek, bielu košeľu a tmavomodrú kravatu. Keď už bolo jasné, že súd ho prepustí, usmial sa a podal si ruku s prísediacim Markačom.
Obrazom: Chorvátski hrdinovia sú slobodní
Pred súdom už oboch mužov čakalo niekoľko stoviek Chorvátov, ktorí verdikt oslávili šampanským a spievaním národných chorvátskych piesní. Prepustenie oboch generálov oslávili aj tisícky obyvateľov Záhrebu.
Rozsudok privítal aj chorvátsky premiér Zoran Milanovič. „Zjavne ide o dvoch nevinných ľudí. To však neznamená, že vojna nebola ťažká a krvavá,“ vyhlásil. „Počas konfliktu prišlo aj k chybám. K chybám, za ktoré by mal byť zodpovedný chorvátsky štát, nie Gotovina a Markač,“ dodal.
Ante Gotovina a generál Mladen Markač boli v roku 2011 odsúdení na 24 a 18 rokov väzenia za údajné vojnové zločiny spáchané voči srbskej menšine počas vojenskej ofenzívy v roku 1995. Viac ako 600 Srbov zomrelo a okolo 200 000 bolo počas operácie vyhnaných z krajiny.
Odsúdenie Gotovinu bolo tvrdým úderom pre hrdosť Chorvátov považujúcich sa skôr za obete ukrutností ako páchateľov počas balkánskych vojen v deväťdesiatych rokoch 20. storočia. Podľa sudcov ICTY obaja generáli boli súčasťou kriminálneho sprisahania na čele s bývalým chorvátskym prezidentom Franjom Tudjmanom, ktorého cieľom bolo vyhnať Srbov. Obaja generáli sa proti rozsudku odvolali.
Záhreb zaplnili tisícky Gotovinových prívržencov
Chorvátske hlavné mesto zaplnili tisícky ľudí, ktorí na tamojšom hlavnom námestí prišli spoločne osláviť prepustenie bývalých generálov Anteho Gotovinu a Mladena Markača.
Pojednávanie Medzinárodného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) naživo premietali na veľkoplošnej obrazovke a sledovala ho početná skupina prevažne starších ľudí.
„Som veľmi šťastná, vyhrali sme,“ cituje agentúra AFP 70-ročnú Anicu Pečarovú, ktorá sa po vynesení oslobodzujúceho rozsudku rozplakala.
„Naši generáli sú hrdinovia, pretože riskovali životy, aby zachránili našu krajinu a oslobodili jej ľud,“ dodáva 26-ročná študentka Andjela Aničová.
V Záhrebe sa teraz podľa niektorých médií oslavuje podobne, ako počas osláv Nového roku – ľudia mávajú národnými vlajkami a námestím sa ozývajú zvuky zábavnej pyrotechniky.
Generál Ante Gotovina sa v centre Záhrebu prihovoril davu slovami o tom, že vojna patrí do histórie a vyzval na spoločné sa zameranie na budúcnosť.
Opačné emócie prevládajú v Srbsku, ktoré bolo s Chorvátskom vo vojne. Vláda v Belehrade v piatok večer oznámila, že v reakcii na prepustenie generálov znižuje úroveň spolupráce s ICTY na „technickú úroveň“. Srbský prezident Tomislav Nikolič označil rozhodnutie súdu za „škandalózne a politické“.