Chargé d`affaires ocenil SR za prijatie väzňov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eddins
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Spojené štáty americké veľmi oceňujú rozhodnutie vlády SR prijať troch väzňov z Guantánama. V Bratislave to dnes vyhlásil Keith Eddins, chargé d´affaires veľvyslanectva USA na Slovensku. „Vláda USA veľmi oceňuje rozhodnutie slovenskej vlády prijať troch väzňov z Guantánama na Slovensko,“ povedal Eddins s tým, že je to viac než USA očakávali. Tento krok podľa neho prispeje k rýchlejšiemu zatvoreniu amerického väzenského zariadenia na Kube, čo je v záujme celého západného sveta. Eddins v tejto súvislosti vyzdvihol dobré vzťahy medzi vládou SR a administratívou Baracka Obamu, pričom podotkol, že Slovensko na oplátku nič nežiadalo. Kedy traja väzni na Slovensko pricestujú, podľa neho zatiaľ nie je jasné.

Keith Eddins uistil, že dotyčné osoby pre Slovensko a jeho obyvateľov nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko. USA už dávnejšie pripustili, že niektorí zadržaní na Guantáname neboli takou hrozbou, ako sa v čase ich zatýkania predpokladalo. Do svojich krajín sa však nemôžu alebo nechcú vrátiť, preto Washington požiadal iné krajiny sveta, medzi nimi aj členské štáty EÚ, aby týmto ľuďom umožnili nový začiatok. Tí, ktorí sú stále podozriví, budú čeliť v USA súdnym procesom. Na ne si počkajú v novom väzenskom zariadení v americkom štáte Illinois.

O možnosti prijatia väzňov z Guantánama Slovenskou republikou rokovali Washington a Bratislava od začiatku jesene. Ako uviedol Eddins, Slovensko dostalo na výber zoznam mien, z ktorých si urobili užší výber. So zvolenými osobami následne urobili rozhovory a vybrali si troch, ktorým v krajine umožnia pobyt. Slovensko sa stane 11. európskou krajinou, ktorá väzňov z Guantánama prijme.

Väznicu na americkej základni Guantánamo na Kube zriadila vláda bývalého amerického prezidenta Georgea W. Busha po útokoch na Spojené štáty z 11. septembra 2001. Zadržiavanie bez procesu ako aj kontroverzné vyšetrovacie praktiky viedli ku kritike zariadenia vo svete. Prezident Obama plánoval uzatvoriť väzenské zariadenie v januári 2010, tento termín sa však ukázal ako nereálny. Na Guantáname sa stále nachádza okolo 200 väzňov, prepusteniu alebo premiestneniu mnohých bráni neochota tretích krajín prijať ich.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať