Cestujúci MHD sa sťažujú aj na správanie revízorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autobus
MHD

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Ombudsman cestujúcich mestskou hromadnou dopravou v Bratislave riešil doteraz viac ako 450 podaní. Pre agentúru SITA to uviedol predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava (DPB) Branislav Zahradník. Najviac z nich, okolo 45 percent, tvorili sťažnosti cestujúcich, 25 percent predstavovali žiadosti o odpustenie pokuty alebo o splátkový kalendár na pokutu. Približne 20 percent boli návrhy a pripomienky k fungovaniu mestskej hromadnej dopravy a zvyšných desať percent tvorili žiadosti o poskytnutie informácií. „Je to pomerne dosť. Myslím si ale, že sa oplatilo zriadiť inštitút. Hodnotím to ako dobré rozhodnutie. Je to forma ústretovej komunikácie podniku s verejnosťou, ktorá absentovala,“ povedal Zahradník.

Ak vidíme, že si cestujúci pravidelne načas niekoľko rokov kupuje električenku a opomenie jeden či dva dni, že mu vypršala platnosť a práve vtedy je prichytený revízorom, tak mu pokutu odpustíme. Branislav Zahradník

Cestujúci sa najviac sťažovali na správanie revízorov a vodičov. Pasažierom prekážalo fajčenie v autobuse, nedodržanie grafikonu či kúrenie. Mnohým cestujúcim sa nepáčila ani prítomnosť bezdomovcov vo vozidlách. Dopravný podnik zaznamenal aj nárast počtu žiadostí o odpustenie pokuty. Každý prípad sa podľa Zahradníka posudzuje individuálne a prihliada sa na viaceré faktory. Či nedošlo k chybe revízora, či nebol označovač lístkov nefunkčný alebo či sa nevyskytli technické problémy pri SMS lístku. „Ak vidíme, že si cestujúci pravidelne načas niekoľko rokov kupuje električenku a opomenie jeden či dva dni, že mu vypršala platnosť a práve vtedy je prichytený revízorom, tak mu pokutu odpustíme,“ konštatoval Zahradník. V prípade SMS lístka sa pokuta odpúšťa podľa neho len raz, na druhýkrát by už mal cestujúci pochopiť jeho fungovanie. Podľa Zahradníka sa totiž ešte stále stáva, že ľudia za cestovný lístok považujú poslanú prázdnu SMS a nie SMS s odpoveďou.

Vo svojich podaniach žiadali cestujúci okrem častého odpustenia pokút či splátkového kalendára aj posilniť nízkodpodlažné autobusy a zmeniť tarifné písma. Žiadosti o poskytnutie informácií sa najčastejšie týkali taríf v mestskej hromadnej doprave, najmä zliav, električeniek a SMS lístkov. „Väčšina podaní – asi 65 percent – prichádza mailom. Približne 25 percent prichádza telefonicky a desať percent tvorí osobný kontakt,“ doplnil Zahradník. Približne 90 percent podaní sa podarilo vyriešiť do 30 dní, pri objektívnych príčinách sa prípad posudzoval dlhšie.

Cestujúci bratislavskou mestskou dopravou majú svojho ombudsmana od 16. októbra minulého roka. Stala sa ním mediátorka Soňa Ďurčová, ktorá je zamestnankyňou dopravného podniku. Mediátorka sídli v budove dopravného podniku na Olejkárskej ulici. Záujemcovia ju môžu kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adrese mediator@dpb.sk. K vytvoreniu funkcie ombudsmana pristúpil podnik v záujme otvorenejšej komunikácie s cestujúcimi a zvýšenia efektívnosti vybavovania podnetov cestujúcich. Dopravný podnik má okolo 3 100 zamestnancov, denne je v premávke okolo 800 vozidiel. Ročne rieši podnik okolo 1 000 podnetov od občanov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav Zahradník