Biely piesok, tyrkysové more, slnko, palmy. Thajsko má mnoho predností, no najviac zo všetkého láka turistov svojimi vychýrenými plážami.
Letoviská ako Phuket, Phi Phi, Pattaya, Krabi, Koh Samui spĺňajú všetky predpoklady pre oddychovú dovolenku. Na svoje si prídu nároční dovolenkári, ktorí vyhľadávajú luxus a päťhviezdičkové hotely, ale aj dobrodružnejšie typy či študenti, ktorí cestujú s pár bhatmi (thajská mena) vo vrecku. Ročne krajinu navštívi okolo 11 miliónov turistov z celého sveta. Najlepším obdobím pre návštevu Thajska je jar alebo jeseň, teda obdobie sucha. Od mája do októbra trvá monzúnové obdobie. Neznamená to, že každý deň prší, no šanca na výdatné monzúnové lejaky je vyššia. Ja som Thajsko navštívila v apríli a stále svietilo slnko. Pri mori v letovisku Krabi bolo príjemne, v Bangkoku na poludnie 40-stupňové horúčavy.
Verný spoločník gekon
V Thajsku si v prvom rade si treba zvyknúť na to, že človek je stále spotený pre vysokú vlhkosť vzduchu. Keby sa turisti od domácich neodlišovali už na prvý pohľad, spoľahlivo by sa dali identifikovať podľa intenzity potenia. Dať si napríklad vysušiť veci na balkón je dosť veľký optimizmus, skôr uschnú v hotelovej izbe, ktorá je zaručene klimatizovaná na pocitových mínus desať stupňov. Vypeckovať klimatizáciu na teplotu kryokomory je v Ázii národným športom, mám taký pocit. Keď prídete zo 40-stupňovej horúčavy do hotela, ktorý je vychladený na 15 stupňov, hrdlo sa vám asi nepoďakuje. Našťastie, klimatizácia na izbách sa dá regulovať aj vypnúť. V hoteloch si treba zvyknúť na malých spolubývajúcich – jašteričky gekon. V Thajsku sú všade. Lozia po stenách budov a sem-tam sa prešmyknú aj do izby. Netreba sa ich báť, sú úplne neškodné a plaché.
Nikdy nepodceňujte slnko pri rovníku
Môj prvý kontakt s thajským slnkom sa skončil fiaskom. Nadšená z panenských ostrovov som asi hodinu pobehovala s foťákom a snažila sa zachytiť čo najviac z ich krásy. Akosi som si neuvedomila, že je pravé poludnie a slnko je v týchto končinách sveta neúprosné. I keď mi na druhej strane aj bolo divné, že taká nádherná pláž bola skoro prázdna a všetci sa ukrývali v tieni neďalekých reštaurácii. No vyzbrojená krémom s opaľovacím faktorom 20 som si pripadala dostatočne chránená pred slnkom, okrem toho sa nikdy nezvyknem spáliť. Ako veľmi som sa mýlila, som zistila pri najbližšej návšteve supermarketu. Opaľovacie krémy s faktorom pod 50 tu ani nepredávali. Zato v regáloch svietil faktor sto, o ktorom som ani nevedela, že existuje. Večer sa mi koža nepoďakovala. Neskutočne sčervenala, napuchli mi celé nohy a nechýbali ani pľuzgiere. Každý pohyb bol utrpením, najhoršie sebatrýznenie bolo obliecť sa a obuť. Na tele som mala prapodivné fľaky, vypálené podľa toho, z ktorej strany v čase môjho zoškvrčania práve dopadalo slnko.
Namiesto DiCapria davy turistov
Z Krabi, jedného z najkrajších thajských letovísk, je to len na skok loďou na okolité ostrovy. Väčšina výletníkov smeruje na Phra nang beach, Tub island, Chicken island, Yawasam island, Poda island a samozrejme známe ostrovy Phi Phi, ktoré zdevastovali v decembri 2004 vlny tsunami. Hovorí sa, že tsunami odniesli to, čo zničil turizmus a dnes sa skvejú v novom lesku. Mne sa z ostrovov najviac páčil Poda island, s typickou skalou vyčnievajúcou z mora, ktorú možno nájsť na mnohých fotografiách Thajska. Na ostrovoch Phi Phi je na môj vkus trochu priveľa turistov a aj ceny sú tu z tohto dôvodu vyššie. Asi najznámejšou plážou Thajska je Maya beach, ktorú preslávil film Pláž s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe. Tým, že ju urobil známou, jej však zároveň veľmi uškodil. Dnes tu namiesto DiCapria stretnete davy turistov, ktorí sú ochotní zaplatiť za vstup na pláž aj poplatok. Rovnako krásnych pláží sú však v Thajsku stovky a nemusíte sa na nich tlačiť s Japončíkmi s fotoaparátmi. Niektoré z nich si obľúbili hippies a v pár reštauráciách dokonca dostanete kúpiť aj marihuanové koláčiky.
ZOO naživo – opice, leguány, slony
Okrem výletov po okolitých ostrovoch sú najobľúbenejšími fakultatívnymi výletmi z Krabi jazda na slonoch, člnkovanie v pralese, návšteva národného parku alebo komplexu budhistických chrámov. Ja som sa rozhodla vyskúšať všetko. Zistila som, že člnkovanie nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Po prvé mi skoro odpadli ruky a po druhé je niekedy naozaj ťažké nenaraziť v hustej džungli do nejakého porastu alebo skaly. Odmenou za námahu bolo stretnutie s miestnymi obyvateľmi – opicami. Zo stromov nám naskákali do člnov a snažili sa uloviť niečo pod zub. Keď nič nenašli, uspokojili sa aj s vodou. Fešanda, čo prišla na návštevu do môjho člna, vzala plastovú fľašu, so zručnosťou profesionála odkrútila štupeľ a celú zásobu vody mi vypila. Okrem opíc možno v džungli natrafiť na leguány a hlavne množstvo komárov, repelent je preto nevyhnutný.
Thajský národný park je kapitola sama o sebe. V ponímaní miestnych je skôr verejným kúpaliskom. Skákanie do vody, nafukovacie kolesá, výskanie – nič nechýba. V prameňoch parku sa najmä cez víkendy kúpu celé rodiny, väčšinou aj v oblečení.
Výlet na slonoch bol krátky, no zaujímavý. Náš „vodič“ slona totiž zrejme fičal na nejakých drogách alebo čo. Stále si čosi rozprával popod nos, pôsobil dosť nepríčetne a s naším slonom sa vydal úplne iným smerom ako zvyšok skupiny, až sme mali miestami obavy. Urazilo ho, keď sme s mojou spolucestujúcou na otázku „odkiaľ ste?“ odpovedali „z Európy“, pretože sme si už predtým zvykli na to, že snažiť sa opisovať polohu Slovenska nejako bližšie je úplne zbytočné. Zdôraznil, že on vie, že v Európe je viac krajín…
Je veľa dôvodov, prečo je Thajsko výbornou destináciou pre strávenie dovolenky – nádherné pláže, príroda, skvelá kuchyňa, rušný Bangkok, budhistické chrámy, nízke ceny, každý si nájde to svoje. Ja dúfam, že sa do Thajska ešte niekdy vrátim.
Foto: Mária Pietová
Foto: Mária Pietová
Foto: Mária Pietová
Foto: Mária Pietová