Na svete existujú miesta, ktoré svojou mystikou a tajomnom dokážu vyraziť dych. Škriatkov, hobbitov ani elfov v nich asi nestretnete – vitajte v raji na zemi.
Rozprávkové krajiny neexistujú len na lesklých stránkach detských kníh – nájdete ich aj na potulkách po svete. Pozrite sa s nami na miesta, pri ktorých sa občas treba uštipnúť, aby ste uverili, že sa vám to nesníva. Dych vyrážajúce prírodné scenérie, magická architektúra a neskutočné vyžarovanie – tieto miesta vás zaručene vytrhnú zo sivej reality bežného dňa.
Colmar, Francúzsko
Malebnému mestu na východe Francúzska dodávajú romantickú atmosféru budovy postavené v nemeckom gotickom a rannom renesančnom štýle. Colmar je jednou z povinných zastávok pre vyznávačov dobrého vína – nachádza sa totiž na známej Alsaskej vínnej ceste a vďaka sladkému hroznu si vyslúžil prívlastok hlavného mesta alsaského vína. Z francúzskeho mestečka pochádza i Frédéric Bartholdi, architekt, ktorého najznámejšie dielo Socha slobody spestruje Liberty Island v New Yorku. Útulné mestečko sa oplatí navštíviť hlavne v júli, kedy je dejiskom medzinárodného hudobného festivalu.
Faerské ostrovy
Scenéria, ktorú si možno pamätáte z Pána prsteňov, by vás ľahko presvedčila o prítomnosti hobbitov a elfov. Skupina 18-tich malých ostrovov sa nachádza medzi Škótskom a Islandom. Vrchy vulkanického pôvodu a skalisté pobrežie obmývajú chladné vlny Atlantického oceánu. Aj keď počasie sa tu mení každú minútu, priemerná teplota v zime zostáva v pluse a prístavy tu nikdy nezamŕzajú.
Neuschwanstein, Nemecko
Rozprávkový zámok nenájdete v Disneylande, ale v Bavorsku. Je naplnením želania bavorského kráľa Ľudovíta II, ktorý ho nechal postaviť v roku 1886. Zámok bol v tej dobe revolučnou stavbou – budova mala tečúcu vodu a toalety s automatickým splachovaním na každom poschodí. Nechýbal ani vykurovací systém, ktorý na vrchole skaly spríjemňoval chladné večery. Neuschwanstein nájdete na „romantickej ceste“ – ako Nemci nazývajú bavorskú prechádzku popri starovekých mestách a hradoch.
Kapadócia, Turecko
Územie pripomínajúce ementál nájdete v centrálnej oblasti Turecka. To hlavné tu zariadila príroda, no jedinečnosť celého regiónu dotvorili až ľudia. Práve vďaka ich dômyselnosti, strachu a odhodlaniu prispôsobiť sa dnes môžeme v tureckej Kapadócii obdivovať jedinečné stavby z ílu a hliny. Charakteristické sú hlavne do neba trčiace komínové tufové veže, ktoré sa na ploche viac ako troch stoviek štvorcových kilometrov dajú sotva spočítať. V dávnych časoch kolovala medzi ľuďmi predstava, že prírodou vymodelované veže sú komínmi do podzemného mesta škriatkov. Postupom rokov sa z povery stala tak trochu aj pravda. Namiesto škriatkov si však v podzemí zriadili svoje domovy obyvatelia nepokojného regiónu.
Grónsko
Najväčší ostrov na svete pripomína skôr ľadovec. Len 15% jeho územia je trvale bez ľadu. Drsná krajina s nevychodenými cestičkami ponúka fascinujúce pohľady na polárnu žiaru. Celý ostrov obýva len necelých 56-tisíc obyvateľov – prevažne Eskimákov. Síce drsné a studené, Grónsko však poskytuje zvláštnu atmosféru spestrenú farebnými domami a Múzeom Santa Clausa. To nájdete v hlavnom meste Nuuk spolu s najväčšou poštovou schránkou sveta.
Káthamndu, Nepál
Staré Káthmandu – to sú kilometre uličiek preplnených stánkami, trhoviskami, históriou dýchajúcimi chrámami, domami a hlavne ľuďmi. Stretnete tu nosičov vláčiacich neuveriteľné náklady na vlastnej hlave, ženy predávajúce zeleninu, deti náhliace sa do školy či Sadhuov – svätých mužov. Sošky na každom rohu sú hotovými umeleckými dielami – zatiaľčo v Európe by boli pozatvárané v depozitoch múzeí, tu sú súčasťou života miestnych. Každá má svoj význam, svojich uctievačov, či niekoho, kto sa o ňu stará. Kolorit dopĺňa viacero chrámov a neodmysliteľné farebné modlitebné vlajky zavesené na šnúrach. Tibeťania veria, že keď vietor fúka do vlajok, odnáša modlitby do celého sveta.
Bambusový les, Japonsko
Podobný, aký ste mohli zazrieť i vo filme Klan lietajúcich dýk – bambusových lesov je v Japonsku hneď niekoľko. Tento sa nachádza neďaleko Kjóta. V ázijských kultúrach zohráva táto drevnatá tráva narastajúca až do výšky 40 metrov veľmi dôležitú rolu. V Číne predstavuje bambus symbol dlhovekosti, v Indii zase priateľstva. V Japonsku zväčša obklopujú šintoistické svätyne, aby tak vytvorili ochrannú bariéru pred zlom.
Rozprávkových miest ako tieto je na svete omnoho viac. Väčšina z nich je bezpečných a ľahko dostupných pre turistov, a tak po ich návšteve môžete očakávať to, čo v rozprávkach nesmie chýbať – nezabudnuteľné zážitky a šťastný koniec.
www.opentravel.com, www.wikipedia.com, www.tropadvisor.com