Najdrahším mestom na svete z hľadiska životných nákladov je pre rok 2015 Singapur. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka The Economist Intelligence Unit, ktorý pravidelne zostavuje britský týždenník The Economist. V najnovšom prieskume porovnával ceny 160 základných položiek v 133 mestách na celom svete. V rebríčku, ktorý skúmal ceny potravín, oblečenia, nájomného, energií, dopravy, školného či rekreácie, už druhý rok po sebe vedie „Levie mesto“.
„Singapur je najdrahším mestom sveta na nákup oblečenia. Čo sa týka dopravy, ceny áut v Singapure sú neúmerne vysoké, náklady na dopravu sú tu trojnásobne vyššie ako v New Yorku,“ píše sa vo výslednej správe.
Zaujímavosťou je, že na prvých piatich priečkach rebríčka oproti minulému roku nenastala žiadna zmena. Na druhom mieste skončil Paríž, nasledovalo ho Oslo, Zürich a Sydney.
„Je to veľmi zvláštne, že top päťka zostala nezmenená, hlavne keď zoberieme do úvahy celosvetový pokles cien pohonných hmôt, ako aj deflačný tlak na mnohých trhoch,“ uviedol hovorca EIU.
Najdrahšie mestá na svete pre rok 2015
1. Singapur, Singapur
2. Paríž, Francúzsko
3. Oslo, Nórsko
4. Zürich, Švajčiarsko
5. Sydney, Austrália
Oslabenie meny vo Venezuele však zamiešalo karty v rebríčku – Caracas sa zo šiesteho najdrahšieho miesta sveta zosunul o 124 priečok nadol a zaradil sa tak k piatim najlacnejším miestam na život.
Rebríček nebral do úvahy ani zmenu hodnoty švajčiarskych frankov. EIU sa domnieva, že v takom prípade by podľa analýz Zürich skončil na prvom mieste. Tokio, ktoré si v roku 2013 odnieslo prvenstvo, sa tentokrát posunulo na jedenástu priečku.
Najlacnejšie mestá na svete pre rok 2015:
1. Karáči, Pakistan
2. Bengalúru, India
3. Caracas, Venezuela
4. Bombaj, India
5. Čennaj, India
Kým na prvých miestach rebríčka kraľujú ázijské a európske mestá, na opačnom konci tiež dominuje Ázia. Najmenej drahým mestom na svete je podľa prieskumu najväčšie pakistanské mesto Karáči, v spodnej päťke rebríčka spolu s ním skončili aj tri indické mestá – Bombaj, Bengalúru a Čennaj. Za nízke ceny tu zodpovedajú najmä nízke výplaty, ako aj štátna dotácia na niektoré produkty. Uplynulý mesiac centrálna banka v krajine potvrdila, že od septembra zaznamenala oveľa ostrejší pokles cien ovocia a zeleniny než očakávala. Práve tento faktor uviedla ako dôvod prekvapivého zníženia úrokovej sadzby začiatkom tohto roka.
www.bbc.co.uk