Malebné údolie Wachau, kraj vína, hradov a kláštorov okolo rieky Dunaj, končí v rakúskom meste Krems. Toto mesto dalo svetu výnimočné veltlínske zelené víno a pikantnú horčicu; aj tú podľa originálnej receptúry ochucujú vínom. V Kremse ju však už nevyrábajú. Závody sa presťahovali do iných miest.
Do starého mesta vchádzame bránou Steiner Tor z roku 1480. Uličky okolo centra sú vystavané z renesančných meštianskych domov. Nad nimi sa dvíhajú kostolné veže.
Najstarší chrám v Kremse spomínajú písomné pramene už v roku 1014. Dnes na jeho mieste stojí piaristický kostol z 13. storočia. Autorom veľkej časti jeho vnútornej výzdoby je barokový maliar Martin Johann Schmidt. Jeho diela nájdeme aj na iných miestach v Kremse. Možno práve preto ho prezývajú Kremžský Schmidt.
Piaristický kostol je zdobený aj zvonka. Sochy, znázorňujúce výjavy z krížovej cesty, stoja vo výklenkoch v múre. Najzaujímavejšia je modlitba Ježiša Krista. Pred výklenkom zasadili kríky a umiestnili kontajnery. :)
Ale späť do mestečka. Na hlavnej ulici pešej zóny, Obere Landstrasse, sa stretávajú obyvatelia Kremsu. V kaviarňach, cukrárňach a pekárničkách popíjajú kávu a miestne víno. V Rakúsku je ešte dovolené v lokáloch fajčiť.
V zafajčenej kaviarni spolu sedia štamgasti nad pivkom, seniori s novinami, skupina pánov v oblekoch na obchodnom stretnutí, domáca pani, ktorá pri káve štrikuje, a mladé slečny, ktoré si dávajú na raňajky žemle s medom.
Mimochodom, Krems nie je známy len veltlínom a horčicou. Preslávený je aj tunajší marhuľový šnaps. A verte, že sa oplatí ochutnať.