Svätá zem láka turistov hlavne na svoje historické pamiatky a pútnické miesta. Izrael je na zozname vysnívaných krajín nielen u veriacich, ale aj u mnohých cestovateľov z celého sveta. Na pomerne malej rozlohe sa rozprestiera množstvo posvätných pamiatok, ktoré si na vlastné oči pozrel aj docent Pavel Plesník, ktorý pôsobí na Slezkej univerzite v Opave a špecializuje sa na geografiu a cestovný ruch. Izrael treba vidieť na vlastné oči a je úplne jedno, či ste veriaci alebo nie..
Izrael je pre veriacich na zozname krajín, ktoré rozhodne chcú za svoj život aspoň raz navštíviť. Čím očaril vás?
„Očaril ma svojou rozmanitosťou a pestrosťou. Striedajú sa tu kresťanské pamiatky s pamiatkami islamu a judaizmu, arabské mestá s kresťanskými, pestrá flóra okolo Galileského jazera s vyprahnutými územiami na juhu krajiny.“
Svätá zem láka predovšetkým na historické pamiatky a pútnické miesta. V poslednom období sa z nej však stala krajina, ktorá je vyhľadávaná aj ako destinácia pre letnú dovolenku. Cítili ste sa počas svojho pobytu bezpečne?
„Cítili sme sa úplne bezpečne, hoci po našom návrate explodoval autobus na mieste, po ktorom sme sa pred týždňom prechádzali. Všetko je podriadené bezpečnosti, na letisko sa musíte dostaviť tri hodiny pred odletom lietadla, do centra Jeruzalema k Múru nárekov vás prehliadajú, všade sú vojaci, Betlehem je obkolesený vysokánskym múrom, pri vstupe do mesta absolvujete prehliadku, ktorá mi pripomenula relatívne nedávne colné kontroly na našich hraniciach. Ale človek sa s tým veľmi rýchlo vyrovná, treba to brať pozitívne a v prospech návštevníkov.“
Čo by sme pri návšteve Izraela rozhodne nemali vynechať?
„Určite Jeruzalem, úžasné, pestré a živé mesto, Mŕtve more – najnižšie položené otvorené miesto na Zemeguli spolu s blízkou Masadou, symbolom statočnosti a neústupnosti židovského národa, ale aj ďalšie zaujímavé miesta, ako je staroveká Cezarea, historické mestá Akko, Haifa, Betlehem, Nazaret a podobne.“
Sú miesta, ktorým by sme sa mali radšej vyhnúť?
„Ťažko povedať, nikdy som nepocítil stiesnený pocit, snáď len v časti Jeruzalemu Mea Sharim, kde žije zvláštna komunita ortodoxných židov, ktorí sa celý život len modlia, nemusia chodiť na vojnu, spia so ženou len v jej plodných dňoch a jednoznačne nemajú radi turistov.“
Izrael je krajinou troch najväčších monoteistických náboženstiev, ktorých zvyky a tradície treba rešpektovať. Stala sa vám v tejto súvislosti nejaká nepríjemná príhoda?
„Myslím že nie, máličko nepríjemné príhody sa viažu na miesta, kde je zvýšený počet turistov a mnohí chcú z toho vyťažiť, čo sa dá. Napríklad v arabskej štvrti Jeruzalema sme sa v úzkych uličkách stratili, opýtali sme sa starého pána, ako sa dostaneme ku Chrámu božieho hrobu, hneď vyskočil od nedopitej kávy a začal nás viesť – čo sme nechceli – a keď sme ho „zrušili“ pýtal od nás peniaze, že on je sprievodca a je to jeho biznis…“
Je lepšie Izrael objavovať na vlastnú päsť alebo sa máme zveriť do rúk cestovných kancelárií?
„Izrael je veľmi náročná destinácia, ak idete s cestovnou kanceláriou, ktoré mávajú väčšinou veľmi kvalitných a erudovaných sprievodcov, tak všetky informácie máte ako na tácke. Nevýhodou je masovosť a potreba podriadiť sa skupine. Pri individuálnej ceste si treba toho veľmi veľa naštudovať, aby ste pochopili všetky súvislosti, ktoré v krajine nájdete.“
Kedy je podľa vás najideálnejšie obdobie na návštevu Svätej zeme?
„Mnohé miesta Izraela už ležia v suchom a horúcom klimatickom pásme, čiže najmä vrcholné leto nie je úplne vhodné na poznávací zájazd. Osobne si myslím, že ideálne sú jarné a jesenné mesiace, kedy je teplo tak akurát, bez problémov sa môžete okúpať v Mŕtvom mori. Dá sa ale aj kombinovať pobyt pri mori s fakultatívnymi poznávacími zájazdmi, čo je zase ideálne v lete.“