Turecko už nie je krajinou, ktorá by bola zahalená rúškom tajomstva. Hlavne západná, teda európska časť, sa stala obľúbeným rezortom turistov. Aj keď obavy či nevedomosť stále niektorých odrádzajú.
Istanbul (známy aj ako Konštantínopol) sa ako bývalá metropola Orientu a najväčšie mesto Turecka podľa niektorých rebríčkov dokonca dostal do prvej desiatky najnavštevovanejších miest na svete. Kľúčové slová sú Hagia Sofia, Modrá mešita, Taksim a baklava. Tak pekne poporiadku.
Populárna, ale nevoňavá
Ak sa v Istanbule zdržíte na niekoľko dní, tak vás pravdepodobne neminie návšteva asi najznámejšej tureckej mešity Hagia Sofia (v preklade Chrám Božej Múdrosti). Ešte do polovice 15. storočia bola kresťanským kostolom, kým mesto nedobyli Turci. V roku 1938 bola sekularizovaná a stalo sa z nej múzeum. Kresťanským pozostatkom na stenách – anjelom boli podľa islamských pravidiel ešte v minulosti zakryté tváre. Odborníci spoločne s reštaurátormi ich však v ostatných rokoch postupne odkrývajú. Ohromný priestor mešity pôsobí poloprázdne, mokvajúce steny a ozveny návštevníkov pocit prázdna len umocňujú. Narozdiel od len pár sto metrov vzdialenej Modrej mešity, ktorá je stále funkčnou náboženskou svätyňou Moslimov.
Aj keď táto patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Istanbule, pravidlá pri vstupe do chrámu platia pre všetkých rovnako. Vyzúvanie topánok, u žien zakryté plecia a samozrejme vlasy. Pripravte sa na nával fotoaparátov, strkajúcich sa návštevníkov a tiež vás asi príjemne nepoteší zápach nôh. Ten môže byť pri kombinácii vychodených kobercov, tepla a množstva turistov ozaj nepríjemný. Naopak, veľmi pôsobivý je kachličkami vyzdobený strop, z ktorého visia ohromné okrúhle rámy so svietidlami. Aj preto je väčšina turistov ohnutá v chrbte s fotoaparátom nahor, a tak sa často návštevníci nechtiac zrážajú. Mešita sa stala predmetom diskusií už pri jej stavbe. Má totiž až šesť minaretov, malé chrámy pritom majú bežne jeden, väčšie dva minarety. Práve táto opovážlivosť mala byť dôvodom, prečo dal sultán pristavať v putovnom meste moslimov – Mekke k mešite siedmy minaret.
Baklava nie je len jedna
Pochúťkou, na ktorú Turci nedajú dopustiť, je ich preslávený dezert – baklava. Niektorí sa domnievajú, že existuje len jeden typ. Výklady cukrární vás presvedčia o omyle. A čo presladená delikatesa vlastne obsahuje? Je to hlavne zmes cesta filo, podobného lístkovému, medu a pistácií. Samozrejme, nechýbajú ružová voda, cukor, pridať sa môže aj škorica a iné ingrediencie. V uliciach Istanbulu na vás budú takmer z každého rohu „číhať“ celé podnosy naskladaných zákuskov pistáciovej farby. Na baklavu ako miestnu delikatesu nedajú však dopustiť ani Arméni, Azerbajdžanci, Libanonci, Izraelčania, Iránci, Gréci či Bulhari. Každý ju však pripravuje trochu inak.
Taksim
Záplava obchodov, reštaurácií, kaviarní a ešte oveľa viac – to je Taksim. Najväčšie námestie v Istanbule. Zlákať vás môžu okrem miestnych obchodíkov tiež luxusné butiky svetových mien, ktoré majú v arabskom svete predsa iný šmrnc. Cez deň je stále plné najmä turistov, no na farbách, chuti a vôňach naberá s prichádzajúcim večerom a nocou, keď sa na ňom začnú stretávať mladí umelci, obchodníci a najmä zábavychtiví študenti. Námestie je okrem iného tiež symbolom vzniku Tureckej republiky v roku 1923, pri príležitosti piateho výročia samostatnosti naň umiestnili kamenný Monument republiky. Toto centrum moderného mesta je taktiež priestorom pre manifestácie a demonštrácie. Dôkazom boli aj nepokoje z konca mája a začiatku júna tohto roku proti vláde premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Na stovky demonštrantov použila turecká polícia dokonca slzný plyn. Na internete sa postupne začali objavovať blogy mladých Turkov, ktorí takto „dopĺňali“ neúplné alebo až zavádzajúce informácie zo svetových médií. Nad skutočnou slobodou slova visí v Turecku otáznik. Východiskom stále zostáva internet. Podobne je to napríklad aj s diskrimináciou homosexuálov.
Homosexuáli nie, objímanie áno
Ak sa na potulky vydáte na vlastnú päsť, o pomoc sa báť nemusíte, ale buďte obozretní. Množstvo miestnych vám veľmi rado pomôže, ak sa ich opýtate na radu, až by sa vám to mohlo zdať zvláštne a vtieravé. Taktiež pri strete muža s mužom sú Turci veľmi otvorení, čo v európskej kultúre, až na zopár výnimok, mnohým nesedí. Bozky pri zvítaní, objímanie, držanie sa za plecia či dokonca kolená pri sedení sú prejavom priateľstva. Čo sa týka prejavov lásky medzi partnermi, je to však iné a nie veľmi vítané ani v metropolitnomm Istanbule. Najmä homosexuálne orientované páry, aj napriek snahe uvoľniť predsudky, vzbudzujú skôr pohoršenie. Mladí aj kvôli tomuto odchádzajú do Talianska či Španielska, kde je pre nich situácia prijateľnejšia.
Domáci vám dá aj dušu
Ak chcete z mesta vyťažiť čo najviac nie podľa šablóny turistických sprievodcov, platí to, čo pri cestovaní takmer vždy – zožeňte si tamojšieho obyvateľa, nech vám robí spoločnosť. Vychutnáte si tak tureckú šálku speneného čierneho čaju v nenápadnom podniku s atmosférou, s ktorým sa začíná takmer každá debata či stretnutie. Veľmi obľúbené sú u Turkov tiež posedenia pri ohromných, vyše meter vysokých vodných fajkách a pri silnej tureckej káve v pestrofarebných porcelánových šálkach. Napriek všetkej dobrosrdečnosti, ktorej sa vám dostane, buďte obozretní. Najmä so zlodejmi, ktorí číhajú skôr na trhoch, kde sa pohybuje veľa ľudí. Taktiež sa na vľúdnosť nespoliehajte pri obchodovaní, vtedy ide bratskosť bokom a prím hrajú peniaze. Zjednávajte, zjednávajte a ešte raz zjednávajte. Na trhoch sa oplatí kupovať najmä koreniny a čaje, obľúbené sú tiež koberce a sladkosti. Porovnávanie cien vám až tak nepomôže, často ich ani neuvádzajú. Skôr sa snažte vycítiť, ktorému obchodníkovi ste sympatickí a pustite sa do obchodovania.
ISTANBUL
krajina: Turecko
svetadiel: Európa/Ázia
počet obyvateľov: asi 14 miliónov
mena: turecká líra aktuálny
kurz: 1 euro = 2,5 t.l.
pamiatky a atrakcie: Palác Topkapi, Hagia Sofia (Ayasofya), Modrá mešita, Byzantský Hyppodrom, Veľký Bazár, plavba loďou po Bospore medzi dvoma svetadielmi