Ak premýšľate nad tým, ktorá letecká spoločnosť je najbezpečnejšia na rok 2025, najnovší rebríček AirlineRatings vám pomôže rozhodnúť sa. Stránka hodnotila aerolinky na základe viacerých faktorov, vrátane veku lietadiel, školenia pilotov či počtu incidentov.
Ktorá aerolinky obsadili vrchné priečky?
Výsledky ukazujú, že Air New Zealand obhájila prvenstvo, zatiaľ čo medzi európskymi dopravcami dominovali Turkish Airlines, TAP Portugal a Lufthansa Group. V kategórii nízkonákladových aeroliniek sa na čele umiestnil Ryanair, easyJet a Wizz Air.
V rámci Európy si najlepšie viedli Turkish Airlines, ktoré obsadili 13. miesto celosvetovo a získali sedemhviezdičkové hodnotenie. Turecký dopravca lieta do viac destinácií ako ktorákoľvek iná aerolinka na svete a nemal žiadnu fatálnu nehodu od roku 2009, keď Boeing 737 havaroval pri pristátí v Amsterdame. Pri nehode zomrelo 9 ľudí, no 126 prežilo.
Turecké aerolinky si však nezískali dobré hodnotenie len vďaka bezpečnosti – vlani vyhrali ocenenia za jedlo na palube, zábavu počas letu a získali „World Class“ hodnotenie od APEX. Okrem toho ich Skytrax vyhlásil za najlepšiu európsku aerolinku.
TAP Portugal skončil tesne za nimi na 14. mieste. Táto portugalská aerolinka od roku 1977 nepričítala žiadnu smrteľnú nehodu a dokonca pravidelne organizuje kurzy pre ľudí, ktorí sa boja lietania.
Zvyšné európske aerolinky, ktoré sa dostali do top 25:
- SAS (16. miesto)
- British Airways (17. miesto)
- Iberia (18. miesto)
- Finnair (19. miesto)
- Lufthansa Group (20. miesto) – zahŕňa aj SWISS
Najväčší posun zaznamenala Iberia, ktorá sa do tohto rebríčka dostala úplne prvýkrát v histórii! Podarilo sa jej to vďaka výbornému hodnoteniu dochvíľnosti, skvelému personálu a kvalitnému jedlu na palube.
A čo nízkonákladové aerolinky?
AirlineRatings hodnotí nízkonákladovky samostatne a európske aerolinky si aj tu viedli skvele.
Na vrchole rebríčka sa umiestnil Ryanair, ktorý obsadil 3. miesto na svete a stal sa najbezpečnejšou nízkonákladovkou v Európe. Táto írská aerolinka funguje už 40 rokov a nikdy nezažila smrteľnú nehodu.
Hneď za ním skončil easyJet z Veľkej Británie, ktorý obsadil 4. miesto celosvetovo a rovnako nemal za 30 rokov prevádzky žiadnu fatálnu nehodu. Aerolinka zdôrazňuje, že jej bezpečnostné a prevádzkové normy sú na najvyššej úrovni:
„Bezpečnosť našich pasažierov je pre nás na prvom mieste. Naše lietadlá sa kontrolujú pred každým letom a prechádzajú pravidelnými bezpečnostnými testami.“
Tretie miesto medzi európskymi nízkonákladovkami obsadil Wizz Air, ktorý sa umiestnil na 7. mieste na svete. Jeho flotila je navyše veľmi mladá – priemerný vek lietadiel je menej ako 5 rokov.
Ďalšie európske nízkonákladové aerolinky v top 25:
- Norwegian (12. miesto)
- Vueling (13. miesto)
- Jet2 (14. miesto)
- Eurowings (20. miesto)
- airBaltic (25. miesto)
Pre Jet2 a airBaltic sa po prvý krát umiestnili v tomto rebríčku. Britská Jet2 si získala miesto vďaka skvelým hodnoteniam od pasažierov a vynikajúcej zákazníckej starostlivosti. airBaltic sa naopak presadil ako najbezpečnejšia letecká spoločnosť z Pobaltia.
„Bezpečnosť bola, je a vždy bude našou top prioritou. Naše tímy neustále pracujú na tom, aby naši pasažieri aj posádky mali čo najbezpečnejšie a najpohodlnejšie lety. Toto ocenenie len potvrdzuje našu snahu byť stále lepšími,“ uviedol CEO airBaltic Martin Gauss.
Ako sa bezpečnosť aeroliniek hodnotí?
AirlineRatings hodnotí bezpečnosť na základe viacerých faktorov, pričom do úvahy berú aj konzultácie s pilotmi a leteckými odborníkmi. Sledujú hlavne:
- Priemerný vek lietadiel
- Počet lietadiel v flotile
- Úroveň výcviku pilotov
- Počet zaznamenaných incidentov
Zaujímavé je, že sa hodnotí aj finančná stabilita aerolinky – ak sa spoločnosti nedarí ekonomicky, môže menej investovať do údržby, školení a bezpečnostných opatrení, čo teoreticky znižuje jej bezpečnosť.
Dôležitým kritériom je aj to, či aerolinka spĺňa medzinárodné normy:
- Prešla ICAO bezpečnostným auditom (USOAP)
- Má certifikáciu IATA Operational Safety Audit (IOSA)