Maroko je krajinou mnohých tvárí, ponúka nočný ruch metropol, romantiku morských pláží, brodenie sa v snehu aj púštnu exotiku. K vyhľadávaným atrakciám patrí aj noc v berberskom stane v dunách Sahary.
BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Vycestovať do Maroka na vlastnú päsť a stráviť noc v marockej púšti môže byť nezabudnuteľným zážitkom, ale aj veľkým sklamaním. Záleží na vašej vytrvalosti, predstavách, ale hlavne príprave. Ponúkame tipy, ktoré vám pomôžu predísť nepríjemným prekvapeniam a spríjemniť si tak africké dobrodružstvo .
Naplánovať si púšť ako oddych
Málokto cestuje do Maroka len preto, aby navštívil púšť. Pestrosť krajiny akou Maroko nepochybne je, to ani nedovoľuje a aj vzhľadom na cestovné náklady do krajiny a späť sa ju oplatí preskúmať bližšie.
Vo väčšine prípadov je tak africká Sahara na juhovýchodnom „cípe“ krajiny len jednou zo zastávok pri putovaní, je pritom rozumné zaradiť jej návštevu niekde uprostred výletu. Dôvodom nie je len relatívna blízkosť Sahary od hraníc európskeho kontinentu, ale najmä oddych, ktorý pobyt v púšti predstavuje.
Marocké dedinky pri hraniciach s Alžírskom pripomínajú vidiek, ktorý sľubuje relax.
Rodiny Marokáncov žijúce v tejto oblasti sú chudobné vzhľadom na ich izolovanosť od veľkých obchodných centier, mnohé z nich si privyrábajú práve ponukou dočasnej strechy nad hlavou a základných služieb dobrodružným turistom.
Odhliadnuc od fotografov, archeológov či iných profesionálov, je optimálne v púšti stráviť dve – tri noci, ktoré bohato postačia na regeneráciu síl do ďalšieho putovania.
Pobyt si vybavte vopred
Napriek prvotného dojmu zaostalosti majú mnohé z týchto rodín v ich domovoch na okraji púšte zavedený internet. Svoje ubytovacie služby tak ponúkajú aj online a je možné ich vyhľadať ešte pred vycestovaním.
Miesto v dome si tak môžete rezervovať a zaplatiť vopred, pričom často od vás požadujú vopred uhradiť zálohu a zvyšok doplatíte po príchode na miesto.
Cena trojdňového pobytu v rodinnom domčeku s polpenziou a výletom na ťavách spolu s nočným pobytom v púšti vás môže stáť približne 700 dirhamov (asi 61 eur) na osobu.
Bohato stačí polpenzia
Nezabudnite, že marocká kuchyňa je bohatá na jahňacie mäso, kozie syry a chlieb. Chody sú výživné, bohaté a veľmi chutné, preto nie je potrebné priplácať si za plnohodnotné menu. Bohato postačí polpenzia pozostávajúca z výdatných raňajok a pestrej večere, a to priamo z domácej kuchyne.
Môžete sa tešiť na pokojné raňajky s výhľadom na slameno-hlinené domčeky a doslova nekonečné ticho. Na tanieri najčastejšie nájdete kozí syr, mandarínkový džem, domáce maslo, marocký chlieb, vyprážané vajíčka a olivy. Podáva sa mätový, prípadne iný bylinkový čaj s veľkou dávkou cukru.
Čaj a kávu a vodu máte väčšinou v cene pobytu k dispozícii počas celého dňa. Marocká večera pozostáva z viacerých chodov – predjedla, hlavného jedla a ovocia. Predjedlom je šalát s chlebom, ako hlavný chod sa veľmi často podáva jahňacie mäso s varenými, pripadne opekanými zemiakmi, neminie vás ani tradičné marocké jedlo – tajne. Výnimkou nie sú hranolky či iné prvky západnej kuchyne.
Buďte priateľskí
Spriateľte sa s rodinou, ktorá vás do svojho domu prijala. Aj keď si svoj pobyt dohadujete s jedným človekom, pripravte sa na to, že v dome budú okrem neho, jeho ženy a detí pravdepodobne aj ich bratia a sestry s rodinami žijúcimi v bezprostrednom susedstve.
Deti sú zvyknuté na cudzincov, už v predškolskom veku často ovládajú anglické slovíčka, veľmi radi komunikujú, hrajú sa a ukazujú turistom zaujímavé miesta v dedine.
Neostýchajte sa prijať pozvania na návštevu k ich blízkym, najčastejšie ide o posedenie na priedomí alebo vo vnútri v často asketicky zariadených obývačkách na koberci pri šálke mätového čaju.
Vo voľnom čase sa od žien môžete priučiť, ako sa robí hena na telo alebo môžete si s deťmi zahrať púštny futbal.
Dedinčania vám budú vďační za vašu pozornosť a objavíte s nimi oveľa viac, než je napísané v príručných sprievodcoch.
Pozor na taxikárov
Náklonnosťou nešetrite na tých, ktorí vás v púšti prijali do svojho domu, naopak, dávajte si však pozor na púštnych biznismenov, ktorí číhajú na vašu peňaženku.
Najväčším problémom sú taxikári, keďže „púštne dedinky“ sú často mimo trás autobusov. Neznalosť jazyka a pomerov dáva taxikárom možnosť doslova vás ošklbať o peniaze. Buďte preto ostražití, neprikyvujte na ponuky ihneď, zjednávajte.
Jednou z možností je spojiť sa s ostatnými turistami vo vašom okolí, rozumné je tiež dohodnúť sa priamo s vaším „domácim“, aby vás prišiel osobne počkať na najbližšiu autobusovú stanicu.
Trasy autobusov sú od dediniek na juhu Maroka často vzdialenú desiatky kilometrov.
Oblečte sa!
Podľa toho, v akom ročnom období sa na púšť chystáte, zodpovedne prispôsobte aj vás šatník. Letá sú tak horúce, že v noci sa pre dusno spí na strechách, v zime klesá teplota aj na päť stupňov Celzia. Najoptimálnejšie sú teda obdobia jesene a jari. Dni nie sú tak horúce a noci tak nepríjemne chladné a veterné. Napriek tomu si nezabúdajte do batoha pribaliť zimnú čiapku a teplý sveter. Tie sa vám zídu najmä, ak sa chystáte na noc do púšte.
Na ťavích chrbtoch do „berberského kempu“
Ak sa vám už podarí vycestovať sa africkej Sahary, bolo by veľkou škodou nevyužiť možnosť stráviť jednu z nocí ešte o trochu exotickejšie – v púšti v berberskom stane. Výlety sú obľúbené bez rozdielu na vekové kategórie. Spravidla ide o jednu noc a deň aj s cestou na ťavích chrbtoch. V deň odchodu vám požičajú ťavu, ktorá vás odvezie tam aj späť.
Trvanie cesty závisí od toho, kde je „berberský kemp“ situovaný, spravidla nie sú príliš ďaleko.
Na ťavom chrbte by ste si tak viac ako hodinu odsedieť nemali. Priamo namieste dostanete večeru a máte niekoľko hodín na to, aby ste nasávali pravú atmosféru Sahary. V kempe sú väčšinou ďalší turisti, súkromné kempy sú priamo úmerne drahšie.
K neopakovateľným zážitkom patri nepochybne pohľad na nočnú oblohu posiatu hviezdami, ktoré akoby siahali od okraja jednej duny až po okraj druhej a tiež východ slnka. Na ten si však musíte privstať, keďže je možný ho v plnej kráse zhliadnuť len z vrcholu duny. A na tú je potrebné sa vyšliapať. Na prvý pohľad „malina“, nepodceňujte však prebáranie sa v piesku. Výstup vám zaberie aj polhodinu, odmena však stojí za to.