Tanzánske jazero Natron patrí k najnehostinnejším prostrediam našej planéty. Koncentrácia solí v jeho vodách odvádza zvieratá „na druhý breh“.
Brehy afrického jazera Natron sú pokryté mŕtvymi telami pelikánov, lastovičiek či netopierov. O ich odchod na druhý breh sa však nepostaral žiaden predátor, ale samotné jazero, ktoré si postupne získava prezývku „Jazero smrti“. Jeho chemické zloženie je natoľko zásadité, že zblúdilé zvieratá mení na zvápenatené sochy, ktoré zostávajú zaseknuté na jeho brehoch.
Krvavočervené jazero, ktoré sa stalo cintorínom mumifikovaných zvierat, má rozlohu takmer 600 km² a patrí k jednej z najnehostinnejších oblastí na našej planéte. Teplota vody tu na niektorých miestach dosahuje až 60 °C, vysoká koncentrácia uhličitanu sodného spôsobuje, že pH vody v jazere je často väčšie ako 10. V dôsledku vysoko zásaditého prostredia je jazero domovom len niekoľkých druhov baktérií a siníc, ktoré sa starajú aj o jeho oranžové až červené sfarbenie.
Fotografovi Nickovi Brandtovi sa pri potulkách Afikou podarilo stuhnuté zvieratá zvečniť na fotografiách, z ktorých sála hrozivo pokojná atmosféra. „Nemohol som si pomôcť, musel som ich odfotografovať. Nikto nevie, ako presne zvieratá umierajú. Zdá sa, že extrémne reflexný povrch vodnej hladiny ich mätie, a tak, podobne ako vtáci narážajú do okien lietadiel, narážajú aj na povrch jazera,“ uviedol fotograf. Voda s vysokým obsahom solí následne mŕtvoly zvierat zakonzervuje do rôznych podôb.
Fotograf, ktorý strávil v Tanzánii dva roky, pozoroval jazero dlhé dni. Na záver vytvoril unikátnu zbierku fotografií skamenelých zvierat, ktoré na jeho fotografiách opätovne ožívajú. „Nedalo sa im ani ohnúť krídlo či pohnúť hlava. Boli tvrdé ako kameň,“ prezradil Brandt, ktorý fotografie z africkej divočiny vydal aj knižne pod názvom Across the Ravaged Land.
www.newscientist.com