BRATISLAVA 14. marca (WebNoviny.sk) – O záveroch kontrol týkajúcich sa čerpania európskych fondov informoval v stredu predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) Karol Mitrík nového vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislava Mika.
Mitrík počas pracovného stretnutia zdôraznil, že takmer tretina kontrolných akcií, ktoré úrad v priebehu roka realizuje, preveruje aj otázky súvisiace s európskymi prostriedkami.
Systémové nedostatky vedú ku korupcii
Za systémové nedostatky považujú slovenskí kontrolóri nedostatočne nastavené vnútorné kontrolné mechanizmy na riadiacich či sprostredkovateľských orgánoch, a tiež značne subjektívny prístup k hodnoteniu projektov. To má v konečnom dôsledku negatívny dopad na transparentnosť celého procesu rozhodovania, môže to mať za dôsledok existenciu korupčného prostredia.
Miko a Mitrík sa dohodli na priebežnej výmene informácií z kontrolných zistení v oblastiach, ktoré sa bezprostredne dotýkajú agendy Európskej únie.
Pellegrini hovorí o dvoch možnostiach riešenia krízy, Remišovej odvolanie Kaliňáka nestačí
Čerpanie eurofondov je podľa NKÚ rizikové, a preto je dlhodobo v jeho pozornosti. „Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu sa intenzívne venujú otázkam, ktoré súvisia s využívaním nielen prostriedkov zo štátneho rozpočtu, ale tiež financií tečúcich na Slovensko z Európskej únie. Aj preto úrad každý rok vykonáva kontroly tematicky zamerané na nastavenie procesov zo strany riadiacich a sprostredkovateľských orgánov pri vyhlasovaní jednotlivých výziev, hodnotení projektov a fungovaní vnútorných kontrolných mechanizmov dotknutých inštitúcií,“ informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
Pochybenia v Pôdohospodárskej platobnej agentúre
Najvyššia kontrolná inštitúcia v poslednom období identifikovala najvážnejšie pochybenia v Pôdohospodárskej platobnej agentúre v pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a vo Výskumnej agentúre patriacej pod Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Na čele oboch ministerstiev sú nominanti za SNS. V oboch prípadoch kontrolný úrad poskytol zistenia orgánom činným v trestnom konaní.
Ako príklady dobrej praxe pri využívaní európskej finančnej pomoci úrad označil riadiace orgány Ministerstva životného prostredia SR či Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.