BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Zvolený kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš podal dnes na ústavnom súde námietku predpojatosti voči jeho predsedníčke Ivette Macejkovej s návrhom na jej vylúčenie z rozhodovania v spore medzi ním a prezidentom Ivanom Gašparovičom.
Uvádza sa to vo vyhlásení Jozefa Čentéša, ktoré agentúre SITA poskytol advokát Peter Kubina.
„Námietku som podal preto, lebo podľa môjho názoru existujú skutočnosti, z ktorých podstatná časť je aj verejne známa, zakladajúce dôvodné pochybnosti o nepredpojatosti predsedníčky Ústavného súdu SR so zreteľom na jej pomer k prejednávanej veci a k prezidentovi ako druhému účastníkovi konania,“ uviedol Čentéš.
Tým je podľa neho daný zákonný dôvod na podanie námietky, ktorej opodstatnenosť posúdi príslušný námietkový senát ústavného súdu.
K skutočnostiam sa do rozhodnutia súdu nevyjadrí
Čentéš nechce bližšie špecifikovať, v čom spočívajú dôvody námietky.
„Z dôvodov ľudského a profesionálneho rešpektu voči predsedníčke Ústavného súdu SR JUDr. Ivette Macejkovej, PhD. nepovažujem v tejto chvíli za vhodné uvádzať v detailoch konkrétne skutočnosti, ktorými je námietka odôvodnená. Tieto skutočnosti sa stanú oficiálne známymi až vtedy, keď Ústavný súd SR o podanej námietke rozhodne, a dovtedy sa k týmto skutočnostiam vyjadrovať nebudem,“ napísal.
Dodal však, že tieto skutočnosti sú rovnakého charakteru a prinajmenšom rovnakej závažnosti ako tie, na základe ktorých ústavný súd dosiaľ vyhovel jeho dvom predchádzajúcim námietkam predpojatosti voči iným sudcom. „Keďže predsedníčka Ústavného súdu JUDr. Ivetta Macejková, PhD. dosiaľ v konaní ako sudkyňa nepôsobila, nebol dôvod ani možnosť podať túto námietku skôr,“ ozrejmil.
Rozhodovať by mohli aj namietnutí sudcovia
Čentéš pripomenul, že v pondelok 18. marca predsedníčka súdu Macejková vydala vyhlásenie, podľa ktorého sa dá očakávať, že ústavný súd pristúpi k uplatneniu tzv. „doktríny nevyhnutnosti“, podľa ktorej môžu byť k rozhodovaniu v predmetnej veci prizvaní aj dosiaľ namietnutí sudcovia.
„Za účelom zachovania atribútov spravodlivého procesu je preto podľa nášho názoru potrebné, aby plénum Ústavného súdu SR v procese výberu sudcov do senátu na základe uvedenej doktríny nevyhnutnosti malo plnú vedomosť aj o skutočnostiach, ktoré nasvedčujú predpojatosti predsedníčky Ústavného súdu SR,“ uzavrel Čentéš.