Čaputová novozvoleného českého prezidenta Pavla pozná ďaleko menej ako Zemana, no na spoluprácu sa teší

Prezidentské voľby v Českej republike: Zuzana Čaputová, Petr Pavel
Zvolený prezident Českej republiky Petr Pavel sa usmieva na stretnutí so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou po vyhlásení predbežných výsledkov kola prezidentských volieb v Prahe, Česká republika, v sobotu 28. januára 2023 Foto: archívne, SITA/AP

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová predpokladá, že spolupráca so zvoleným novým českým prezidentom Petrom Pavlom bude dobrá a konštruktívna. Skonštatovala to dnes počas tlačovej konferencie na Štrbskom Plese, kde sa koná rozlúčková návšteva Slovenska dosluhujúceho prezidenta Miloša Zemana.

Poznamenala, že síce Pavla pozná osobne ďaleko menej ako doterajšieho prezidenta, ale vníma istú hodnotovú a názorovú blízkosť. Vychádzala pritom z pozorovania prezidentskej kampane.

Pavel je Slovensku najbližší

Poukázala pritom, že Pavel je zvolenou hlavou štátu, ktorý je Slovensku najbližší. „Na spoluprácu sa teším, verím, že bude intenzívna a že spoločne budeme môcť aj v rámci regiónu byť silným hlasom rozumu prozápadnej orientácie a rešpektu k európskym hodnotám,“ poznamenala.

Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel zvíťazil počas druhého kola prezidentských volieb koncom januára, keď porazil niekdajšieho premiéra Andreja Babiša.

Prezidentka Čaputová dnes po rozlúčke so Zemanom ostane na Spiši, kde počas dvoch dní navštívi viacero miest a obcí.

Navštívi viacero miest a obcí

V rámci regionálneho výjazdu sa bude zaujímať predovšetkým o to, ako sa obyvatelia regiónu a samosprávy vysporadúvajú s aktuálnou sociálnou a ekonomickou situáciou,“ informoval jej hovorca Martin Strižinec. V utorok podvečer sa najprv presunie do Levoče. Stretne sa tam s primátorom mesta a osobnosťami regiónu a prezrie si aj Baziliku sv. Jakuba.

V stredu prezidentka navštívi spoločnosť Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi. Neskôr sa v obci Toporec stretne s terénnymi pracovníkmi a učiteľkami miestnej materskej škôlky. V Kežmarku má prezidentka naplánované rokovanie s predstaviteľmi samosprávy Kežmarského okresu, prezrie si aj miestnu kompostáreň a stretne sa so zamestnancami mestských verejnoprospešných služieb. Navštívi tiež miestny drevený artikulárny kostol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišMartin StrižinecMiloš ZemanPetr PavelZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Embraco Slovakia