Názorová blízkosť s Českom v zásadných otázkach je pre nás strategicky dôležitá, povedal Káčer

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rastislav Káčer
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Spoľahlivosť a názorová blízkosť v zásadných témach je pre Slovensko aj Česko strategicky dôležitá. Uviedol to slovenský poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer po rokovaní so svojím českým rezortným kolegom Janom Lipavským na Zámku Šimák v Pezinku.

Identické postoje v zásadných otázkach

Partneri podľa tlačovej správy rezortu diplomacie diskutovali o rozvoji bilaterálnej a regionálnej spolupráce, ako aj o medzinárodnej bezpečnostnej situácii v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine.

Česká republika zostáva naším najbližším susedom, prirodzeným partnerom a najväčším spojencom v širokom spektre tém. Stretnutie potvrdilo blízkosť nášho pohľadu na svet, ako aj skutočnosť, že zdieľame takmer identické postoje v zásadných zahraničnopolitických otázkach. Takáto názorová blízkosť je pre obe naše krajiny zásadná, o to viac v zložitom období, v ktorom sa dnes Európa nachádza,“ vyhlásil minister Káčer, ktorý zároveň opätovne vyzdvihol výsledky dosiahnuté počas nedávneho českého predsedníctva Rady Európskej únie.

Ďalší rozvoj regionálnej spolupráce

Ministri sa zhodli tiež na potrebe zotrvania v maximálnej podpore Ukrajiny. Ocenili aj vzájomnú spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti, ako i posilňovanie vzťahov a zdieľanie skúseností v oblasti strategickej komunikácie, boja proti hybridným hrozbám a dezinformáciám. Šéfovia oboch diplomacií diskutovali aj o možnostiach ďalšieho rozvoja regionálnej spolupráce.

Vyšehradská spolupráca na rôznych spoločných projektoch pokračuje a teší nás aj dynamika Slavkovského formátu, ktorý chceme využívať na konzultácie s najbližšími európskymi spojencami, ako aj na zdieľanie dôležitých posolstiev s partnermi mimo EÚ,“ dodal šéf slovenskej diplomacie, ktorý v reakcii na výsledky prezidentských volieb v Česku vyjadril presvedčenie, že zvolenie Petra Pavla, ktorý vníma jedinečnosť slovensko-českých vzťahov aj význam nášho spojenectva, napomôže k prehĺbeniu spolupráce medzi oboma krajinami a prispeje k posilneniu vzájomného partnerstva.

Výnimočné slovensko-české vzťahy

Obaja ministri po spoločnom rokovaní otvorili XII. ročník slovensko-českého diskusného fóra za účasti predstaviteľov vládnej a mimovládnej sféry z oboch krajín. Spomedzi podujatí tohto typu má toto fórum najdlhšiu históriu, čo je ďalším dôkazom výnimočných slovensko-českých vzťahov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján LipavskýPetr PavelRastislav Káčer