Prezidentské voľby v Česku (výsledky): Pavel získal o takmer milión hlasov viac ako Babiš a účasť bola vysoká

Prezidentské voľby v Česku
Novozvolený český prezident Petr Pavel s manželkou Evou vo volebnej centrále. Praha, 28. január 2023. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 28. januára 18:15

V tretej priamej voľbe prezidenta Česi rozhodli o tom, kto nahradí na čele štátu Miloša Zemana. V druhom kole prezidentských volieb bývalý predstaviteľ českej armády a NATO Petr Pavel porazil predsedu hnutia ANO a bývalého premiéra Andreja Babiša.

Rekordná volebná účasť

„Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí ma volili, ale zároveň aj všetkým, ktorí ma nevolili, aby prišli k voľbám,“ vyhlásil Pavel podľa webu TV Nova. Budúci český prezident pri rekordnej volebnej účasti, ktorá presiahla 70 percent, zároveň získal rekordný počet hlasov.

Prezidentské voľby v Česku – výsledky

  • spracované okrsky 100 %

účasť: 70,25 %

Petr Pavel: počet hlasov – 3 358 926 (58,32 %)

Andrej Babiš: počet hlasov – 2 400 271 (41,67 %)

* zdroj: Český štatistický úrad

K triumfu Pavlovi medzi prvými zagratuloval český premiér Petr Fiala aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Tá podľa webu iDNES.cz popriala Českej republike, aby „dnešok považovala za nový začiatok“, pričom triumf Pavla označila za „víťazstvo nádeje, že slušnosť nie je slabosť“.

Päťročné funkčné obdobie

Dosluhujúci prezident Miloš Zeman taktiež zagratuloval svojmu nástupcovi. „Blahoželám k víťazstvu v demokratických voľbách. Prajem si, aby ste boli dobrým prezidentom Českej republiky,“ uviedol Zeman.

Prehru v nedeľňajšom druhom kole priznal i samotný Babiš. „Gratulujem pánovi Petrovi Pavlovi k víťazstvu a uznávam prehru. Chcel by som mu popriať, aby bol prezidentom všetkých občanov Českej republiky, aby vnímal ich potreby,“ poznamenal Babiš, ktorý dodal, že napriek prehre dosiahol „famózny výsledok“.

Českého prezidenta občania volili priamo na päťročné funkčné obdobie. Prvým priamo zvoleným prezidentom bol práve Zeman, ktorý vyhral prezidentské voľby v roku 2013 a opätovne v roku 2018. Jeho súčasný mandát vyprší 8. marca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišPetr FialaPetr PavelZuzana Čaputová