Zbavte sa upchatého odtoku pomocou prírodného pomocníka, ktorý prekoná ocot aj jedlú sódu

upchatý odtok
upchatý odtok Foto: www.shutterstock.com

Mnohých ľudí vie poriadne potrápiť upchatý odtok v kuchynskom dreze. Často sa to stáva v domácnostiach, kde nemajú zabudovaný drvič odpadu, pretože zvyšky jedla či mastnota sa v potrubí dokážu rýchlo nazbierať a vytvoriť nepríjemný blok. Niekedy sa však voda nevie odtiecť ani v kúpeľňovom umývadle, vani alebo sprchovacom kúte. Ako si s tým poradiť a zároveň zostať ekologickí?

Prečo ocot a jedlá sóda nepomáhajú tak, ako by sme čakali?

Možno ste už počuli o kombinácii octu a jedlej sódy. Táto známa dvojica je často odporúčaná ako „zaručené“ domáce riešenie pri boji s upchatými odtokmi. Dokonca aj pri pohľade vyzerá lákavo: zmes v odtoku pekne šumí a bublá. Môže sa zdať, že práve táto reakcia dokáže vyhnať všetky usadeniny z potrubia. Lenže tu sa skrýva háčik.

Ak si spomeniete na hodiny prírodovedy či chémie zo základnej školy, určite viete, že jedlá sóda je zásaditá látka, zatiaľ čo ocot je kyselina. Pri vzájomnej reakcii sa navzájom neutralizujú. Výsledkom je v podstate obyčajná slaná voda, ktorá len zriedka odstráni silnú mastnotu z varenia či zvyšky z pokožky. Inými slovami, hoci vznikne atraktívne bublanie, samo osebe to nestačí na dôkladné vyčistenie trubiek.

Ak vás zaujíma, ako presne postupovať pri riešení problému upchatého odtoku, môžete sa inšpirovať aj rôznymi návodmi. My vám však prinášame efektívnejšie prírodné riešenie, ktoré vás zbaví nečistôt spoľahlivejšie.

Spoľahlivá a ekologická cesta: kryštalická sóda

Zabudnite na ocot a jedlú sódu. Vyskúšajte kryštalickú sódu, ktorá sa často označuje aj ako uhličitan sodný. Na rozdiel od mnohých bežných čistiacich prostriedkov z drogérie v nej nenájdete agresívne chemikálie, fosfáty, enzýmy či bielidlá a už vôbec nie palmový olej. Kryštalická sóda obsahuje výhradne svoje vlastné kryštály a vyznačuje sa detergentnými vlastnosťami. To znamená, že úspešne rozkladá mastnotu a pomáha odstraňovať nahromadené nečistoty.

Výhodou kryštalickej sódy je aj jej nízka cena. Kilo tejto suroviny si zaobstaráte približne za 25 korún (v prepočte na eurá to býva podobne veľmi dostupné). Za takúto sumu neriskujete poškodenie drahých potrubí a ešte k tomu urobíte niečo aj pre životné prostredie.

Ako správne použiť kryštalickú sódu?

  1. Predpríprava pomocou horúcej vody
    Najprv dajte zovrieť plnú kanvicu vody. Pomalým a opatrným vylievaním horúcej vody do odtoku sa začnú rozpúšťať najmä mastné usadeniny, ktoré sa vo vnútri potrubia nahromadili. Táto prvotná fáza dokáže uľahčiť následné čistenie.

  2. Nasypte kryštalickú sódu
    Po tom, čo horúca voda odtečie, nasypte do odtoku hrnček (cca 200 – 250 ml) kryštalickej sódy. Nemusíte sa báť, že by ste to prehnali, ale zároveň netreba plytvať. Sodu nechajte pôsobiť aspoň 5 minút. Ak je odtok silno zanesený, pokojne jej doprajte dlhší čas – 10 minút bude ešte účinnejších.

  3. Prepláchnite vriacou vodou
    Medzitým znovu dajte variť ďalšiu plnú kanvicu. Následne veľmi pozvoľna nalievajte vriacu vodu do odtoku, aby sa kryštalická sóda spolu s rozpustenou mastnotou dostala ďalej do potrubia a zmyla sa. Dávajte si však pozor, aby ste sa neobarili – horúcu vodu lejte radšej pomalšie a v menších dávkach.

  4. Opakujte podľa potreby
    Ak cítite, že odtok nie je stále úplne priechodný, proces jednoducho zopakujte. V mnohých prípadoch stačí dve až tri „kolá“ na to, aby potrubie opäť fungovalo bez akýchkoľvek obmedzení. Už po prvom cykle by ste však mali zaznamenať výrazné zlepšenie.

Keď sú na vine vlasy, sóda nestačí

Je dôležité zdôrazniť, že kryštalická sóda síce zvládne mastnotu a usadené zvyšky jedla, ale s chlpmi a vlasmi, ktoré sa často zachytia v kúpeľňových odtokoch, si sama neporadí. Ak máte problém s hromadiacimi sa vlasmi v sprchovom kúte či umývadle, môže byť potrebné siahnuť po drobnom sitku na zachytávanie vlasov alebo prečistiť odtok mechanicky (napríklad pomocou „havranieho zobáka“ alebo špeciálnych háčikov do potrubia).

Bezpečnosť nadovšetko: rukavice a správne skladovanie

Aj keď kryštalická sóda neobsahuje extrémne agresívne chemikálie, pri manipulácii s ňou by ste mali myslieť na nasledovné:

  • Pracujte v rukaviciach
    Kontakt kryštalickej sódy s pokožkou môže spôsobiť podráždenie, hlavne ak ju používate pravidelne alebo vo väčšom množstve. Rukavice vás ochránia pred prípadnými nepríjemnými reakciami či vysušením pokožky.

  • Dávajte pozor na oči
    Pri sypaní sódy do odtoku sa môžu drobné zrnká dostať do vzduchu. Ak by sa vám dostali do očí, mohlo by to vyvolať nepríjemné štípanie či pálenie. Odporúča sa mať oči a tvár primerane chránené, prípadne sa skloniť k odtoku čo najmenej.

  • Vyhnite sa vdýchnutiu
    Jemné kryštáliky môžu dráždiť dýchacie cesty, ak by ste ich neúmyselne vdýchli. Preto manipulujte so sódou pomaly a ideálne v priestore, kde je dobrá cirkulácia vzduchu.

  • Skladovanie
    Kryštalickú sódu uchovávajte na chladnejšom a suchom mieste, kam nepreniká priame slnečné svetlo. Takto zabezpečíte, že si zachová všetky svoje čistiace schopnosti. Vždy si pre istotu prečítajte pokyny na obale, pretože výrobcovia môžu odporúčať špecifické podmienky uchovávania.

Zhrnutie na záver

Ak sa boríte s upchatým odtokom a chcete použiť ekologické a zároveň účinné riešenie, kryštalická sóda je výbornou voľbou. Oproti bežne spomínanému „zázraku“ z jedlej sódy a octu prináša lepšie výsledky, pretože nedochádza k neutralizácii, ale k reálnemu rozpúšťaniu mastnoty. Navyše je lacná, šetrná k životnému prostrediu a neobsahuje zbytočné chemické látky.

Skrátka, upchatý odtok v dreze, umývadle či vani nemusí byť nočnou morou, ktorá by vás stála kopu peňazí a stratených nervov. Použite kryštalickú sódu, pridajte horúcu vodu a nechajte pôsobiť. A nezabudnite na bezpečnosť: rukavice, prípadne aj okuliare, sú spoľahlivými spoločníkmi pri každom čistení.

Ak chcete získať ďalšie tipy na ekologickú domácnosť, nezabudnite si pozrieť aj ďalšie súvisiace články. Budete prekvapení, aké množstvo bežných domácich surovín môže efektívne nahradiť drahé a často chemické čističe.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať