Pleseň vo vašom byte či dome je jeden z najvážnejších problémov, aké sa môžu v domácnosti vyskytnúť. Dokáže sa objaviť nenápadne a veľmi rýchlo, no boj s ňou býva zdĺhavý a často vyčerpávajúci. Jej prítomnosť môže navyše predstavovať zdravotné riziko pre celú rodinu. Nasledujúce tipy vám ukážu, odkiaľ sa plesne berú, aké majú ideálne podmienky na rast a najmä ako ich účinne odstrániť či predísť ich vzniku.
Odkiaľ sa pleseň berie
Plesne sú mikroorganizmy, ktoré milujú teplé a vlhké miesta. Najčastejšie sa preto vyskytujú v starších budovách so slabšou izoláciou, no nevyhýbajú sa ani novostavbám. Najmä v kúpeľniach, práčovniach a kuchyniach na ne ľahko natrafíte, pretože sa v týchto priestoroch drží vysoká vlhkosť a býva tam dostatočne teplo.
- Staršie stavby a izolácia: V starších budovách je plesniveniu často na vine nedostatočná izolácia stien, podláh či strechy. Vlhkosť sa tak môže hromadiť v stenách, čo vytvára priam ideálne podmienky na rast plesní.
- Novšie domy a byty: Ani modernejšie stavby nie sú imúnne. Plesne často nájdete v kúpeľni, v rohoch pri oknách a dverách, za nábytkom či v miestnostiach plných rastlín, kde môže vznikať vlhké mikroklíma.
- Dýchacie ťažkosti: Ak sa pleseň rozšíri na väčšie plochy, môže vyvolávať nepríjemné zdravotné problémy. Ľudia trpiaci alergiami či astmou sú najnáchylnejší. Plesne navyše môžu prispieť k vzniku nových alergií alebo zhoršiť už existujúce príznaky.
Preventívne opatrenia
Predchádzať šíreniu plesní je vždy jednoduchšie, než ich zdĺhavo odstraňovať po tom, čo sa usadia. Ak už máte s nimi skúsenosti, určite sa oplatí podniknúť niekoľko preventívnych krokov.
- Zlepšite izoláciu: Pri starších domoch a bytoch môže byť riešením rekonštrukcia, ktorá zahŕňa zlepšenie tepelnej a vodnej izolácie stien či výmenu starých okien a dverí. Tieto úpravy síce môžu byť finančne náročné, no z dlhodobého hľadiska vám môžu výrazne pomôcť.
- Protiplesňové nátery: Pri maľovaní (bielení) stien investujte do farieb a náterov s obsahom protiplesňových látok. Takéto výrobky slúžia na aktívnu ochranu pred usadzovaním mikroorganizmov.
- Správne rozmiestnenie nábytku: Kľúčom je zabezpečiť okolo stien dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Preto nábytok neumiestňujte tesne ku stene, ale nechajte medzi nimi menšiu medzeru – stena bude môcť “dýchať” a vlhkosť sa nebude kumulovať v rohoch.
- Primerané množstvo rastlín: Rastliny sú síce estetické, no môžu vytvárať vlhké mikroklíma, v ktorom sa plesniam darí. V miestnosti preto neprežeňte ich počet a sledujte, či vlhkosť nestúpa.
Pleseň v kúpeľni
Medzi najproblematickejšie miesta v dome patrí kúpeľňa či práčovňa, kde sa teplo a vlhko stretávajú najintenzívnejšie. Mokré uteráky, para z horúcej sprchy či práčky môžu zvyšovať vlhkosť vzduchu do takej miery, že sa pleseň začne tvoriť pomerne rýchlo.
- Použitie špeciálnych náterov: Kúpeľňa je vlhké prostredie, preto sú protiplesňové farby a nátery takmer nevyhnutnosťou. Ak ste v minulosti bojovali s plesňou na stenách či strope, práve tieto nátery vám môžu pomôcť tento problém obmedziť.
- Dôkladné čistenie: Plesne často milujú škáry medzi dlaždičkami či priestor okolo umývadiel a vaní, kde sa zachytáva voda. Dezinfekcia a pravidelná údržba týchto plôch sú tým najlepším spôsobom, ako zabrániť ich návratu.
- Vetranie ako základ: Najjednoduchšou a najlacnejšou prevenciou je dostatočné vetranie. Ak máte v kúpeľni okno, nechávajte ho po sprchovaní či kúpaní nejaký čas otvorené. V prípade, že kúpeľňa okno nemá, investujte do kvalitného ventilátora, ktorý dokáže prebytočnú vlhkosť odviesť.
Ako pleseň rýchlo odstrániť
Ak sa vám v byte už pleseň objavila, je potrebné konať rýchlo, aby sa nerozširovala a nespôsobila väčšie zdravotné či estetické škody.
- Mechanické odstránenie: Najprv pleseň zo steny alebo iného povrchu opatrne zoškrabte. Odporúča sa použiť ochranné rukavice a respirátor, aby ste nevdýchli nebezpečné spóry.
- Použitie dezinfekcie: Po odstránení väčšieho nánosu aplikujte špeciálny protiplesňový prostriedok, prípadne roztok chlóru (napríklad Savo alebo iný dezinfekčný prípravok). Dbajte na to, aby ste postihnuté miesto nasýtili naozaj dôkladne.
- Preventívne opatrenie do budúcna: Ak ste predtým nepoužili protiplesňový náter, zvážte jeho aplikáciu po zaschnutí vydezinfikovaného miesta. Takto znížite riziko, že sa pleseň objaví znova.
Zhrnutie
- Udržiavajte primeranú vlhkosť: Vetranie by malo byť každodennou rutinou, najmä v priestoroch, kde sa drží para či voda.
- Kontrola nábytku a rastlín: Zvážte, či sa nábytok nelepí na steny a či v miestnostiach nemáte priveľa kvetín udržiavajúcich vyššiu vlhkosť.
- Investícia do úprav: Pri starších budovách býva nevyhnutné riešiť izoláciu, výmenu okien či iné stavebné zásahy.
Plesne môžu negatívne ovplyvniť nielen stav vašej nehnuteľnosti, ale aj zdravie členov domácnosti. Napriek tomu, že ich odstránenie môže byť náročné, s pomocou jednoduchých krokov a preventívnych opatrení dosiahnete výrazné zlepšenie. Navyše, ak podchytíte problém včas, vyhnete sa väčším škodám a pravdepodobne aj dlhšej a nákladnejšej rekonštrukcii. Dôležité je predovšetkým pravidelné vetranie, používanie kvalitných protiplesňových prípravkov a dôsledná kontrola vlhkosti v interiéri. Ak to všetko dodržíte, budete mať pred plesňou náskok a už sa tak ľahko nevráti.