Počas horúcich letných mesiacov je tienenie v záhrade alebo na terase doslova nutnosťou. Jednou z možných alternatív sa môže stať aj pergola. Premýšľate nad jej začlenením do vášho zeleného kútika pri dome? Poďte sa s nami inšpirovať.
Vybrať tú správnu záhradnú pergolu môže byť naozaj ťažký oriešok. Samostatne stojacu alebo namontovanú k múru? S fixnou alebo posuvnou strechou? A aké voliť materiály? S našimi tipmi nájdete odpovede na všetky spomenuté otázky a zabezpečíte si to najdokonalejšie tienenie, aké si len môžete želať.
V hlavnej úlohe pergola
Medzi najobľúbenejšie a najčastejšie používané materiály patrí drevo a kov (hliník). Drevené pergoly pôsobia autenticky a sú krásnou vonkajšou dekoráciou chát, drevostavieb a chalúp, kde dotvára prírodnú atmosféru. Naopak kovové či hliníkové pergoly patria k moderným verziám tieniacich techník s dlhou životnosťou a odolnosťou. Ponúkajú veľa vylepšení a doplnkov k inštalácii. Montáž možno vykonať dvojakým spôsobom – k stene domu a mimo domu. Pergoly k stene sú ideálnym riešením pre terasy, verandy a balkóny. Z jednej strany sa trámy opierajú o dom, z druhej stoja samovoľne. V poslednej dobe sú však populárne aj voľne stojace hliníkové pergoly. Tie sa umiestňujú do tesnej blízkosti domu alebo na ľubovoľné miesto na záhrade.
Pergoly pri dome môžu mať strechu pripevnenú fixne alebo posuvnú (tá sa inštaluje najčastejšie do kovových modelov). Odporúčame voliť hliníkové pergoly s posuvnou strechou (prípadne naklápacími lamelami). Ak príde dážď či sneh, ľahko strechu zatiahnete, naopak v lete môžete z terasy pozorovať hviezdy či grilovať pod holým nebom a pri západe slnka. Takýto komfort vám trvalo zastrešené pergoly bohužiaľ neposkytnú. Ovládanie je diaľkové alebo elektrické. Nemusíte sa teda obávať, že budete skákať po streche pergoly a zaťahovať ju ručne.
Hliníkové pergoly k domu môžu mať po stranách inštalované žalúzie či rolety. Tie sú špeciálne prispôsobené vonkajšiemu prostrediu a odolajú poveternostným podmienkam (vetru, snehu, slnečným lúčom …). Poskytnú vám tak úplné pohodlie pri akomkoľvek počasí. Ak hľadáte moderné tienenie a zastrešenie záhrady či terasy, vyskúšajte bioklimatickú hliníkovú pergolu na mieru. Pýši sa naklápacími lamelami a veľkou variabilnosťou. Pergolu možno doplniť vetracím systémom, vykurovacím telesom či LED osvetlením.
Balkóny a terasy sú obľúbeným miestom, kam sa, v rámci svojho domova, môžu ľudia presunúť, aby si dopriali dostatok čerstvého vzduchu a odpočinku. Okrem toho, že plnia funkciu ochrany pred vonkajšími vplyvmi počasia, slúžia pergoly aj ako moderný a dizajnový prvok, ktorý dokáže skrášliť exteriér vášho bývania. Prístrešky na terase či balkóne vás dokážu ochrániť nielen pred priamymi slnečnými lúčmi, ale zvládnu aj ochranu pred nepriaznivým daždivým počasím, ktoré by mohlo narušiť príjemný relax. Preto pri výbere správneho prístrešku na terasu myslite najmä na to, či dokáže pergola správne odvádzať dažďovú vodu. V súčasnosti poznáme niekoľko možností, ako sa bezproblémovo zbaviť dažďovej vody, dôležitý je predovšetkým výber správneho typu prístrešku.
Posuvné pergoly V prípade, že sa rozhodnete pre posuvnú pergolu, môže byť odtok vody riešený voľným odtokom cez predný látkový profil, alebo si môžete priplatiť za odtok pomocou predného profilu, ktorý odvádza vodu vnútrom stojok.
Pergoly so sklápacími lamelami Ďalšou z možností je aj pergola so sklápacími lamelami. V takomto prípade býva odtok vody integrovaný vo vnútri stojky pergoly a v závislosti na veľkosti sa určuje počet odtokových stĺpov (do 17 m2 je len jeden odtokový stĺp, nad 17 m2 sa už používajú dva odtokové stĺpy). Pri uzavretých lamelách pergoly docielite podobný efekt, ako pri “úplne pevných strechách”, ktoré vás ochránia nielen pred slnkom a dažďom, ale aj pred snehom.
Pergoly s pevnou strechou Takáto pergola dovoľuje použiť menší počet stĺpov vďaka väčšiemu prednému odkvapu s vystužením. Pergoly sa štandardne dodávajú so sklonom 8°, čo predstavuje klesanie 14 cm na meter, avšak za príplatok si môžete zvoliť ľubovoľný sklon od 5 do 15, pre lepší odtok dažďovej vody. Tento typ pergoly predstavuje dokonalú ochranu pred zlými vonkajšími podmienkami a zároveň chráni vás a váš záhradný nábytok pred premočením.
Pergoly s rolovacou strechou Pergoly tohto typu sú vhodné na ochranu pred ľahkým dažďom. Je však potrebné pergolu nakloniť v sklone od 6 do 17 stupňov a použiť odtok vody. Tento typ však, spomedzi všetkých spomínaných, predstavuje slabšiu ochranu pred dažďom.
Pri výbere správneho prístrešku je preto potrebné myslieť predovšetkým na jeho schopnosť odvádzať dažďovú vodu, aby vás dokázal dostatočne uchrániť. Výber vhodného typu závisí jednak od toho, ktorý typ je pre váš domov najvhodnejší z hľadiska možnosti jeho stavby, ale taktiež od toho, aký stupeň ochrany a aký spôsob odvádzania vody chcete zvoliť.
Veľkosť pergoly je základ Na začiatku rozhodovania je nutné urobiť si jasno v tom, aká veľká má nová pergola byť. Pri voľbe rozmerov berte do úvahy, na aké účely, okrem posedenia s priateľmi a rodinou, má pergola slúžiť, a koľko ľudí by sa pod ňu malo bez problémov zmestiť. Zároveň berte na vedomie veľkosť priestoru, na ktorý plánujete umiestniť samotnú pergolu.
Materiál Dôležitá je aj otázka materiálu. Úplnou jednotkou je v tomto smere už dlhé roky hliník. Práve hliníkové pergoly totiž nielen, že zaujmú atraktívnym a moderným vzhľadom, ktorý prakticky univerzálne ladí s každou stavbou, ale navyše ponúkajú dlhú životnosť a bezúdržbovosť. Druhou možnosťou sú samozrejme drevené pergoly, uprednostňované zákazníkmi, ktorí preferujú prírodný vzhľad a materiály. Pri výbere môžete zohľadniť typ použitej strešnej krytiny, aktuálne najpoužívanejší materiál pre zastrešenie pergoly predstavuje polykarbonát / lexan, ktorý je odolný, veľmi pekne vyzerá a nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. Lexan na pohľad pripomína sklo. V ponuke však nájdete aj pergoly s celokovovou či celodrevenou strechou, prípadne pergoly nezastrešené. Ako podlaha pod pergolu sa najčastejšie používa zámková dlažba, stále viac získavajú na popularite aj PVC podlahy, ktoré na pohľad vyzerajú ako drevené, ale v porovnaní s drevom majú veľa pozitív.
Dizajn a realizácia Z hľadiska dizajnu pergoly je tiež z čoho vyberať. Súčasný trh ponúka samonosné pergoly, ktoré možno umiestniť aj mimo dosahu domu, ale aj pergoly pričlenené k stene domu, kotvené do fasády. Prípadne pergoly s tienením. A ako už bolo povedané vyššie, k dostaniu sú nielen pergoly na mieru, ale aj typizované riešenia, z ktorých patria medzi najžiadanejšie lacné pergoly z hliníka, ktoré možno svojpomocne zostaviť už v priebehu popoludnia – na výber máte z viacerých rozmerov, farebných prevedení či typov strešných krytín, ale aj doplnkového príslušenstva v podobe bočných stien, tienenia pergol a podobne.