Teleskopické digestory majú výsuvný predný panel, ktorý sa vysúva len pri prevádzke. Pri nečinnosti sú schované, takže nerušia vzhľad kuchynskej linky. Hodia sa do menších a stredných kuchýň, prípadne ako súčasť kuchynských liniek, navrhnutých na mieru. Odsajú až 740 m3 vzduchu za hodinu. Disponujú však nižším výkonom a ich dizajn nie je taký nápadný, ako v prípade komínových alebo ostrovčekových digestorov. Ak sa rozhodnete pre výsuvný digestor, možno si položíte aj niektorú z nasledujúcich otázok.
- Aký je rozdiel medzi odťahom a recirkuláciou?
Pri režime odťahu vychádza para odťahovým potrubím, komínom alebo ventilačnou šachtou do vonkajšieho prostredia. Pri recirkulácii sa vzduch filtruje cez uhlíkový filter a vracia sa čistý späť do miestnosti.
- Aký výkon odsávania potrebujem pre svoju kuchyňu?
Čím väčšia kuchyňa, tým výkonnejší odsávač pár. Počíta sa s priestorom k prvým uzatvárateľným dverám. V prípade kuchyne spojenej s obývačkou musíte zahrnúť obidve izby. Digestor by mal byť schopný vymeniť vzduch v miestnosti aspoň trikrát za hodinu, ideálne až desaťkrát.
Vstavané spotrebiče a ich prednosti
- Na čo slúžia uhlíkové filtre?
Uhlíkové filtre sú kazety s aktívnym uhlím, ktoré sa vkladajú do digestorov pri režime recirkulácie, pokiaľ nie je možnosť priameho odťahu. Cez uhlíkový filter preniká čistý vzduch späť do miestnosti. Podľa intenzity používania je potrebné ho pravidelne meniť, ideálne raz za pol roka. Na rozdiel od tukových filtrov nie sú umývateľné.
- Ako správne nainštalovať digestor?
Pre optimálnu účinnosť zaveste digestor vo výške od 65 do 75 cm od varnej dosky. Pri plynovej varnej doske sa odporúča vzdialenosť 75 cm, pri elektrickej postačí 65 cm. V každom prípade by mal byť digestor širší, než je plocha varnej dosky.
Pozrite si výsuvné digestory v týchto e-shopoch:
Výsuvný digestor musí spĺňať aj niekoľko náročných kritérií. Pri jeho výbere si všímajte najmä tieto faktory:
- výkon – závisí od veľkosti priestoru, z ktorého má odvádzať výpary. Čím väčší priestor, tým výkonnejší digestor budete potrebovať. Pri výbere najskôr vypočítajte objem celého priestoru. Získané číslo je ekvivalentom výkonu digestora na prečistenie vzduchu v danom priestore
- šírka – väčšia alebo rovnaká ako šírka varnej dosky. Štandardné šírky sú 60 a 90 cm, atypické šírky 50 a 70 cm
- hlučnosť – hlučnosť sa uvádza v decibeloch. Líši sa podľa typu spotrebiča. Tento parameter je vhodné zohľadniť najmä v menších kuchyniach. Najtichšie digestory vydávajú hluk okolo 40 db a najhlučnejšie okolo 75 db.
- osvetlenie – používajú sa halogénové žiarovky alebo modernejšia LED technológia. LED osvetlenie má nižšiu spotrebu, dlhšiu životnosť, minimálne zahrievanie a vyššiu odolnosť voči častému rozsvecovaniu a zhasínaniu
- ovládanie – riešené tlačidlami alebo elektronickým ovládaním s displejom. K dispozícii sú obvykle 2 až 3 výkonnostné stupne
- vývody – inštalácia digestora bez odťahu je veľmi jednoduchá. Podľa návodu ho pripevníme na stenu, pripojíme do elektrickej zásuvky a máme hotovo. Digestory s odťahom je potrebné napojiť na odťahové potrubie. Výsuvné a vstavané odsávače majú vývod smerom nahor. Z dôvodu zvýšenej hlučnosti je dôležité, aby sa odťahové potrubie nedotýkalo skrinky. Čím kratšia a priamejšia bude cesta von, tým väčší bude účinok odťahu digestora. Najväčšiu účinnosť má rovné potrubie s dĺžkou 2 – 3 m. Ak máte dlhšie potrubie s ohybmi, účinnosť odsávača bude klesať