Vystačíte si s dvoma zápalkami a gumičkou. Prekvapivý spôsob, ako rozložiť oheň bez škrkátka

zápalky a gumička
zápalky a gumička Foto: František Stacho

Rozkladanie ohňa bez bežného zapaľovača alebo škrkátka je jedna z najobľúbenejších výziev pre malých i veľkých skautov, zálesákov či milovníkov pobytu v prírode. Najčastejšie sa pri tom využíva lupa, slnečné lúče či trenie mäkkého dreva o tvrdé. Málokto však pozná jednoduchý, no pôsobivý trik, ktorý si vystačí len s dvoma zápalkami a obyčajnou gumičkou. Ak vám v chate, na chalupe alebo aj doma chýba škatuľka so škrkátkom, tento „malý zázrak“ môže prísť vhod.

Rozsypané zápalky? Žiadny problém

Možno to poznáte – v zásuvkách sa povaľujú rôzne zápalky, každá z inej škatuľky, no len málokedy sa medzi nimi nájde nepoškodené škrkátko. Niekedy je zvlhnuté, inde úplne chýba. Hoci sa môže zdať, že oheň už nerozložíte, netreba prepadať panike. Stačí, že máte k dispozícii dve zápalky a gumičku. Presne z týchto dvoch vecí si viete vyrobiť malý „sirkový prak“, ktorým plameň vykúzlite aj bez pôvodnej škatuľky.

Tento trik funguje prekvapivo spoľahlivo, no vyžaduje si trochu zručnosti a trpezlivosti. Vďaka tomu, že na zapálenie používate trenie jednej zápalky o druhú, môžete sa cítiť takmer ako kúzelník. Pre deti či mládež je to navyše skvelá zábava, vďaka ktorej môžete priblížiť základy bezpečnej manipulácie s ohňom. Dôležité je vždy myslieť na bezpečnostné opatrenia, aby sa zábava nezmenila na nehody.

Ako zapáliť zápalky pomocou gumičky

  1. Príprava zápaliek a gumičky
    Najprv si pripravte dve zápalky v čo najlepšom stave – dôležité je, aby mali neporušené hlavičky. Ďalej budete potrebovať gumičku, ktorá nie je príliš tenká, aby ju trenie alebo natiahnutie hneď nepretrhlo.

  2. Upevnenie prvej zápalky
    Jednu zápalku prichyťte gumičkou tak, že hlavičku zápalky pevne obmotáte a vytvoríte akúsi malú smyčku. Dbajte na to, aby hlavička zápalky trčala von a nebola prekrytá gumičkou.

  3. Vloženie druhej zápalky
    Druhú zápalku opatrne vsuňte na opačný koniec gumičky. Ak to urobíte správne, gumička spojí obe zápalky tak, že pripomínajú malý prak. Hlavičky zápaliek budú obrátené k sebe, ale nebudú sa dotýkať.

  4. Natiahnutie a výstrel
    Teraz si vezmite takto vytvorený sirkový prak do ruky, namierte ho tak, aby pri „výstrele“ mohla hlavička jednej zápalky naraziť na hlavičku druhej. Jemne, ale dostatočne silno natiahnite gumičku a vystreľte. Pri správnom uhle a sile nárazu sa zápalka zapáli trením o druhú hlavičku.

  5. Okamžité využitie plameňa
    Akonáhle sa vám zápalku podarí zapáliť, máte len chvíľku na to, aby ste od nej zapálili krb, piecku alebo napríklad podpaľovač na táborák. Ak tento trik skúšate v interiéri, nezabudnite si vopred pripraviť bezpečný priestor bez ľahko horľavých predmetov. Pri deťoch vždy dohliadnite na manipuláciu s ohňom.

Ďalšie tipy pre rozloženie ohňa

  • Využitie lupy alebo optiky
    Aj keď nemáte k dispozícii bežné zápalky či zapaľovač, teoreticky vám môže stačiť lupa, ďalekohľad alebo odnímateľný objektív z fotoaparátu. Sústreďte slnečné lúče na miesto, kde máte pripravený suchý podpaľ (napr. jemné triesky, papier, vatu, trávu). Pri dostatočnej sile slnka by sa malo podpaľovanie postupne rozhorieť.

  • Trenie tvrdého a mäkkého dreva
    Zalesnené oblasti či staré indiánske legendy sú plné príbehov o rozkladaní ohňa trením. Ide o náročnejšiu metódu, pri ktorej sa na zapálenie využíva trenie dvoch kúskov dreva – jedného tvrdšieho a druhého mäkšieho. Hoci je tento spôsob účinný, vyžaduje si veľkú trpezlivosť a neraz aj viac ako pol hodiny usilovnej práce.

  • Krabička poslednej záchrany
    Aj v dnešnej modernej dobe má svoje čaro nosiť pri sebe malú krabičku poslednej záchrany, v ktorej nájdete napríklad paracord šnúrku, drobnú baterku, nožík, suchý podpaľ a ďalšie potrebné drobnosti. V takýchto situáciách môže práve táto výbava zachrániť váš výlet, či dokonca pomôcť v nečakanej krízovej situácii.

Bezpečnosť na prvom mieste

Pri akýchkoľvek pokusoch s ohňom nezabúdajte na bezpečnosť. Zakladajte oheň len na miestach, kde máte všetko pod kontrolou a kde nehrozí riziko požiaru. Ak trik s dvoma zápalkami a gumičkou skúšate na chate alebo v interiéri, zabezpečte dostatok priestoru, žiadne ľahko horľavé materiály v bezprostrednej blízkosti a najmä majte po ruke vodu či inú možnosť na uhasenie prípadného plameňa.

Zhrnutie
Trik s dvoma zápalkami a gumičkou je zábavný, jednoduchý a efektný spôsob, ako si poradiť bez škrkátka či zapaľovača. Mal by však slúžiť najmä ako zaujímavá ukážka kreativity pri rozkladaní ohňa – a popri tom sa nezabúdajte postarať o dôkladnú bezpečnosť. Nielen deti, ale aj dospelí sa pri sledovaní tohto „sirkového praku“ môžu cítiť ako na kúzelníckom predstavení. A kto vie, možno práve tento nenápadný nápad raz zachráni večerné posedenie pri ohni, keď bude škatuľka so škrkátkom zrazu v nedohľadne.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať