Vyberáme farby stien do obývačky

Farby stien do obývačky
zdroj: gettyimages.com

Správnemu výberu farieb predchádza ich spoznanie. Je naozaj dôležité poznať farby, aby sme si z nich mohli vyberať a následne ich kombinovať. Stretli ste sa už s výrazom Heringov farebný kruh? Ide o celosvetovo uznávaný základný farebný systém. Skladá sa z 12 farieb, pričom každá sa ešte člení na ďalšie odtiene. Farby a odtiene, nachádzajúce sa oproti sebe sa považujú za najviac kontrastné. To však neznamená, že ich nemôžete kombinovať. Práve naopak. Spojením sa vzájomne posilnia. Vybrali ste si už farbu a chystáte sa kupovať náter? Ešte vydržte. Najskôr zájdite do predajne a vypýtajte si vzorkovník. Prezrite si ho v pokoji a pohodlí domova a detailne zvážte, či sa vám zvolená farba do interiéru obývačky skutočne hodí. Predstavte si, ako bude izba vyzerať po nanesení náteru. Prirovnajte budúcu farbu stien k materiálu a farbe nábytku. Len v prípade, že všetko so všetkým ladí, rozhodli ste sa pre tú správnu farbu.

...

Farebné variácie v obývačke

Je rozdiel maľovať steny v novej obývačke a v obývačke, ktorá je už zariadená nábytkom. V druhom prípade musíte byť skutočne obozretní. K bielemu nábytku sa hodia aj pestrejšie farby stien, no napríklad aj doplnkov. Pri svetlom, avšak nie bielom, nábytku pokojne siahnite po bielej farbe na stenách. Odvážnejší môžu skúsiť krémovú, alebo svetlozelenú farbu. Pri tmavom nábytku vyniknú svetlé odtiene a obývačke navyše dodajú luxusný nádych.

Pozrite si farby do interiéru v týchto e-shopoch:

Okrem výberu farieb je dôležité aj ich rozloženie. Farby je potrebné kombinovať tak, aby boli navzájom vyvážené a nepôsobili chaoticky. Riaďte sa pravidlom 60-30-10. Podľa tohto vzorca postupujú aj interiéroví dizajnéri, vytvárajúc harmonické priestory. Šesťdesiat percent bude patriť dominantnej farbe, tridsať percent sekundárnej farbe a desať percent farbe doplnkovej. Nezabúdajte však na pravidlo, že farby k sebe musia ladiť. Predstava ideálnej farby na steny je síce nutným začiatkom, avšak jej konečný výber podlieha aj ďalším kritériám, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Odvíjajú sa od dispozičných možností vašej obývačky.

  • svetlá obývačka – ak máte v obývačke dostatok svetla, vyhnite sa odtieňom oranžovej a žltej. K svetlému interiéru sa hodí sivá, svetlosivá, hnedá, modrá, či zelená
  • tmavá obývačka – aj v prípade tmavej obývačky môžete pokojne siahnuť po tmavých farbách. Vsaďte na teplé odtiene, ktoré priestor s nedostatkom slnečného svetla krásne zútulnia. Odporúčame vám odtiene škoricovej, ružovo-hnedej, bordovej, žltej, červenej alebo oranžovej.
  • malá obývačka – do malých miestností určite nedávajte chladné odtiene
  • veľká obývačka – v prípade veľkého interiéru sa môžete s farbami skutočne pohrať. Dajte ale pozor na to, aby výsledný efekt nepôsobil rušivo alebo nevýrazne

Využívate obývačku cez deň aj večer? Siahnite po teplých farbách. Príjemnú atmosféru vyčaríte odtieňmi lososovej, jantárovej, tekvicovej, zlatej, či zemitými farbami. Podčiarknu útulnosť priestoru a zároveň nepôsobia tmavo. Za dominantnú farbu si nevyberte výraznú červenú a oranžovú, ktoré by pôsobili rušivo. Vneste ich do obývačky len v podobe menej nápadných doplnkov. Pre relaxáciu sú ako stvorené studené odtiene. Ak si v obývačke chcete naplno oddýchnuť, vyberte si modrú, sivú alebo fialovú. Dominantnú farbu vždy zlaďte so sekundárnou a doplnkovou farbou. V interiéri musí vládnuť farebná harmónia. Dôležitý je aj štýl bývania, ktorý preferujete. K modernému nábytku sa hodí biela, sivá a čierna farba. Vidiecky štýl zasa ocení teplé a zemité odtiene.

Ani biela farba na stenách nemusí byť nudná. V prípade, že skutočne neviete, akú farbu by ste chceli, je takpovediac ideálnym riešením. Biele steny pôsobia čisto a elegantne. Pozor však na situáciu, ak máte v obývačke aj biely nábytok. Interiér oživte farebnými doplnkami v podobe závesov, sviečok, vankúšov, či kvetov. Obývačky ladené do tónov prírodných farieb symbolizuje pokoj a osobitý štýl Veľmi štýlovo pôsobia aj steny s motívom dreva, kameňa, či tehly. V takto zariadených interiéroch vynikne sivá a svetlohnedá farba. Tmavé odtiene použite ako doplnkovú farbu na dotvorenie priestoru. Výber farieb je dobré podriadiť aj istým pravidlám, ktoré sme vám spomenuli vyššie. Navždy to však bude vaša obývačka. Voľte farby, ktoré sa vám páčia, ktoré vás niečím oslovujú. Len vtedy si vytvoríte z obývačky miesto, kde budete radi tráviť voľný čas a budete sa cítiť dobre, pozitívne a spokojne.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: