Pri podávaní kávy i čaju sa odjakživa objavuje drobný tanierik – podšálka. Mnohí ju dnes považujú za zbytočnú či dokonca prežitú, avšak v rámci tradičnej etikety a správneho servírovania je stále dôležitou súčasťou stolovania. Prečo je to tak? Dnes ju veľa ľudí vníma len ako miesto na lyžičku, pričom sa môže zdať, že jej funkcia je čisto estetická. V skutočnosti však v sebe ukrýva niekoľko historických aj praktických dôvodov, ktoré sa už v mnohých rodinách prestali dodržiavať.
Prečo podšálku potrebujeme aj dnes?
Mnohým moderným domácnostiam sa už zdá, že podšálka je len ďalší kus riadu, ktorý zaberá miesto v kuchynskej linke. V skutočnosti je však pri podávaní kávy či čaju rovnako dôležitá ako samotný hrnček či šálka. Správna súprava na podávanie by mala zahŕňať menší porcelánový či keramický hrnček, typicky s objemom 100 až 250 ml, a samozrejme, k nemu patriacu podšálku.
Tento drobný tanierik dokáže uľahčiť život hneď niekoľkými spôsobmi. Funguje ako praktický „tácka“:
- Môžete na ňu odložiť sušienku, aby nestratila chrumkavosť na navlhčenom obruse.
- Rovnako poslúži na použitý citrónový plátok, ktorý ste si pridali do čaju.
- Ak sladíte a nechcete odhodiť použitý papierik z cukru priamo na stôl, podšálka je ideálnym miestom.
- Poslúži aj pri odložení vlhkej lyžičky – vďaka čomu nebudete mať škvrny priamo na ubruse.
Ďalšou nenahraditeľnou výhodou je tepelný rozdiel medzi tanierikom a šálkou. Šálka s horúcou kávou či čajom býva priveľmi horúca, takže sa často nedá dlho držať v rukách – zatiaľ čo podšálka je chladnejšia, a preto je vhodné ju pri pití pridržiavať. Napriek tomu, že dnes už sa takmer vždy používajú šálky s uškom, v minulosti tomu tak nebolo a práve vtedy bola podšálka ešte nevyhnutnejšia.
Nečakané použitie: Pitie nápoja priamo z podšálky
Čo by ste si pomysleli, keby ste v obľúbenej kaviarni zbadali niekoho, ako z hrnčeka nalieva trochu kávy na podšálku a odtiaľ ju takto po dúškoch usrkáva? Pravdepodobne by to v mnohých z nás vyvolalo zmes prekvapenia a možno aj pocitu, že ide o neslušné správanie alebo priam „buranské“ stolovacie návyky.
Napriek tomu to nie je až taký spoločenský prešľap, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Samozrejme, dnes v reštaurácii či kaviarni na takýto spôsob narazíte výnimočne, ale kedysi šlo o bežnú prax slúžiacu na rýchle ochladenie nápoja. Pri preliatí do podšálky sa tekutina rozprestrie na väčšej ploche a dochádza k jej rýchlejšiemu chladnutiu. Môže sa to javiť zvláštne, no ide o starú metódu, ktorú používali aj ľudia z vyšších spoločenských vrstiev.
Ako to vzniklo a kde sa to (ne)uchytilo?
V minulosti šálky často nemali žiadne ušká a bolo nepraktické – ak nie priam nemožné – uchopiť rozpálenú nádobu či upíjať z nej. Keď bola káva alebo čaj príliš horúca, bolo jednoduchšie a bezpečnejšie naliať jej menšie množstvo na podšálku, kde rýchlejšie ochladla. Navyše bol podšálok kedysi oveľa hlbší, neraz pripomínal plytkú misku, takže tento spôsob pitia bol praktický a nevyžadoval toľko zručnosti. Samotné srkanie či „odfukovanie“ vtedy nikto nepovažoval za príliš netaktné, pretože šlo o bežne zaužívanú vec.
Briti však túto praktiku vždy vnímali s nevôľou a považovali ju za spoločensky nevhodnú. Američania toľko predsudkov nemali a existuje dokonca historická príhoda, ktorá tento rozdiel pekne ilustruje. Podľa nej americký prezident Thomas Jefferson údajne demonštroval Georgeovi Washingtonovi, ako si takto možno ochladiť čaj. Washington vraj humorne prirovnal tento spôsob k procesu v najvyšších štátnych inštitúciách, keď údajne povedal: „Rovnako prelievame legislatívu z parlamentnej šálky do senátorského podšálku, aby sme ju ochladili.“
Hoci dnes už tento zvyk takmer vymizol a vo formálnej spoločnosti sa prikláňame skôr k „britskému“ pohľadu, že kávu ani čaj sa z podšálky piť nemá, stále sa nájdu krajiny, kde sa táto tradícia naďalej drží. V Indii, Litve, Írsku, Rusku či Švédsku môžete naraziť na ľudí, ktorí čaj stále upíjajú aj týmto spôsobom. Pokiaľ ide o kávu, v Etiópii sa ešte nájdu vyznávači rýchleho ochladenia nápoja práve vďaka podšálke – presne tak, ako to robí dáma na ilustračnej fotografii.
Zhrnutie na záver
Podšálka neslúži iba na uloženie lyžičky či drobných doplnkov, ale plní dôležitú funkciu pri stolovaní i pri kontrole teploty nápoja. Hoci sme si dnes zvykli na šálky s uškom, tento malý tanierik neodišiel do zabudnutia – či už ho používate len ako podložku proti škvrnám, alebo by ste ho chceli využiť na rýchle schladenie nápoja (a neprekáža vám trocha nostalgie), patrí k tradičnému kultúrnemu dedičstvu stolovania.
Moderná etiketa síce zvyk piť priamo z podšálky nepodporuje, no ak sa s ním stretnete niekde vo svete, budete aspoň vedieť, že korene tohto „starého spôsobu“ siahajú až do prelomu 18. a 19. storočia a kedysi patril medzi bežne rozšírené a akceptované metódy pitia horúcich nápojov. Aj vďaka tomu je podšálka dodnes súčasťou mnohých kávových a čajových rituálov, ktoré nám pripomínajú bohatú históriu a rozmanitosť kultúrnych zvyklostí okolo obyčajnej šálky kávy či čaju.