Sporák na tuhé palivo nie je len retro

Sporák na tuhé palivo
zdroj: gettyimages.com

Kúpili ste si už sporák, ktorý vyzeral na prvý pohľad super, lákal vás aj prijateľnou cenou, no v konečnom dôsledku bol nekvalitný a vydržal len jednu sezónu? Trh je zahltený veľkým množstvom produktov od rôznych výrobcov a značiek. Pomôžeme vám sa v tom trošku zorientovať a vybrať sporák presne podľa vašich predstáv.

...

Nadčasová romantika

Čo si predstavíte pod pojmom sporák na tuhé palivo? Poviete si, že je to už dávno retro kúsok, ktorý sa v modernom interiéri uplatní len ťažko? Mýlite sa. Sporáky na tuhé palivo dostali moderný vzhľad a čoraz častejšie sa objavujú v moderne zariadených interiéroch, na chalupách, chatách či vo vidieckych sídlach. Kúri sa v ňom pomocou dreva alebo drevených brikiet, poslúži pri príprave a zohrievaní jedál, pomôže pri kúrení, ale vyčarí aj príjemnú atmosféru.

Pri výbere myslite v prvom rade na spôsob zapojenia, ktorý závisí od dymovodu a strany, na ktorej sa nachádza. Máte dymovod vľavo? V takom prípade budete potrebovať ľavé prevedenie sporáka. Pri dymovode vpravo je to, samozrejme, naopak. Teplo domova si pokojne navodíte aj sporákom na tuhé palivo. Postačia na to presklené dvierka v ohniskovej časti. Pripravte sa však na ich častejšie čistenie v dôsledku ukladania sadzí. Problém zmiernite spaľovaním kvalitného dreva.

Dôležitý je aj materiál ohniska. Na výber máte liatinu alebo šamot. Nevýhodou šamotu je rýchle poškodenie v dôsledku opotrebovania a nutnosť výmeny. Liatina je odolnejšia, ale má sklony k prasknutiu. Môže k tomu dôjsť hlavne v prípade, že sporák dlhšie nepoužívate, nachádza sa v chladnom prostredí a následne v ňom prudko rozkúrite. Hoci ste aj zručný domáci majster, zapojenie sporáka zverte do rúk odborníkom.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať