Kuchynské zásteny - sklenené zásteny do kuchyne stále trendom?

Sklenená kuchynská zástena
zdroj: gettyimages.com

Sklenené, keramické, z kameňa, z tehál, z ich imitácií, z umývateľnej farby či kuchynské zásteny z laminátu – možností je naozaj veľké množstvo. Ak chcete originálnosť, stavte na sklo a vlastnú potlač či motív. Opatrnosť je však namieste. Nechcete predsa z atraktívnej kuchyne vytvoriť gýč…

...

Sklenené zásteny do kuchyne

Farebné sklo Lacobel je nepriehľadná sklenená zástena za kuchynské linky, ktorá má viacero možností montáže. Ideálnou je lepenie špeciálnym lepidlom, ktoré nepresvitá. Lacobel môžete nalepiť pokojne aj na pôvodné obkladačky. Aj keď je tento typ skla odolný voči teplote, odporúčame použiť radšej tvrdené sklo.

Grafosklo, inak povedané aj sklo s grafikou, má obvyklú hrúbku cca 6 mm a vyrába sa z kaleného (tvrdeného) bezpečnostného skla. To je odolné voči teplotným zmenám aj odreninám či úderom. Čo sa týka bezpečnosti, môžete byť pokojní. V prípade jeho rozbitia sa roztriešti na malé úlomky, ktoré nemajú ostré hrany. Pri jeho výrobe je totiž na povrch nanesená laminačná fólia, ktorá ich drží na sebe.

Zvoliť si nemusíte iba farebné motívy a fototapety, na výber sú tiež číre sklá alebo brúsené ornamenty. Sklenené kuchynské zásteny z grafoskla odolajú vysokým teplotám a zároveň sú jednoduché na údržbu. Nemajú totiž žiadne škáry a nečistoty tak ľahko zotriete vlhkou handričkou alebo prípravkom na čistenie skla.

Siahnite radšej po nenápadnejších motívoch, jemných vzoroch, ktoré sú v neutrálnych farebných tónoch. Inak pekný dizajn kuchynskej linky môže byť výstrednou pastelovou fototlačou úplne potlačený a vy vnímate iba zástenu, ktorá zo steny akosi „vytŕča“ a už po pár rokoch máte chuť ju vymeniť. Ak jednoduchý dizajn zásteny prepojíte aj s ďalším prvkom v miestnosti, napríklad so „skleneným predelom“ obývačky a kuchyne, urobíte dobre…

Pozrite si kuchynské linky v týchto e-shopoch:

Kuchynské zásteny laminátové

Zásteny za kuchynské linky nájdete v mnohých variantoch. Jednoduchým riešením je aj materiál identický s pracovnou doskou. Obľúbené sú dekory dreva, ale tiež imitácie kameňa, napríklad mramoru či žuly. Vybrať si môžete aj z jednofarebných variantov, ktoré kuchynskú linku zjednotia a postarajú sa o nenápadnosť.

Laminátové kuchynské zásteny patria medzi lacnejšie typy. V podstate ide o povrchovo upravené drevotrieskové dosky, ktoré majú na prednej časti nalisovaný laminát. O tom, ako bude vyzerať, rozhoduje zákazník. Čo sa týka plynových sporákov, odolnosť laminátovej zásteny voči priamemu teplu je nižšia, a preto sa pre jej ochranu odporúča v týchto miestach doplnenie plátu tvrdeného skla.

Nerez ako kuchynská zástena? Reč je o kovolaminátových zástenách do kuchyne, ktoré sa vyrábajú prilepením kovovej fólie, napríklad hliníkovej, medenej, oceľovej a pod., na laminátovú dosku. Kovový povrch je síce odolný, no náročnejší na údržbu. Sú na ňom totiž vidieť prípadné čmuhy a na umytie sa odporúčajú iba špeciálne čistiace prostriedky.

Kuchynské zásteny zo skla aj laminátu majú výhodu neobmedzeného výberu z hľadiska farebnosti. Cenník sa odvíja od vybraných druhov materiálov a použitých motívov a vzorov. Cena kuchynskej zásteny tak môže byť prijateľná, ale tiež spadajúca do kategórie pre náročnejších…

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: